Slovník pojmů


PVC

PVC (zkratka PolyVinylChlorid) je jeden z nejběžnějších plastů na Zemi. Neměkčené PVC (známé také jako Novodur) se využívá na výrobu tvrdých plastů, například: trubek, desek nebo nádob. Z jeho měkčené verze (které se říká Novoplast) se vyrábí podlahy, ale také izolace kabelů, fólie, rukavice a podobně. PVC podlahám se kdysi nesprávně říkalo linoleum a lidově lino. Lidový název LINO jsme si vypůjčili pro naše PVC podlahy.

LINO
LINO je naše značka pro PVC podlahy.

Vinyl
Vinyl nebo Vinylová podlaha je vlastně vylepšená PVC podlaha. Základní materiál je stejný, ale zatímco PVC podlahy se prodávají v rolích, vinylové podlahy se podávají buď v dílcích, nebo jako plovoucí. Název vinylová podlaha vznikl odvozením od PVC (poly-Vinyl-chlorid) a důvodem bylo hlavně odlišit tyto podlahy od starých PVC podlah, které se kroutily, odlepovaly a lámaly: mnozí si je pamatujeme především ze společných prostor paneláků. Dnešní vinylové podlahy jsou mnohem kvalitnější, jsou složené z více vrstev, používají mnohem kvalitnější lepidlo a často a i na dotek jsou úplně jiné, proto je dobře, že dostaly i nový název.

Linoleum
Linoleum je podlahová krytina, vyrobená z přírodních materiálů jako korek, kaučuk, dřevitá moučka, gutaperča, lněný olej a borovicová kalafuna. To vše je položeno na plátěné nebo jutové tkanině. Poprvé jej vyrobil v roce 1844 Elijah Galloway. Jako linoleum se v Čechách a na Slovensku občas nesprávně nazývají PVC podlahy.

Homogenní vinylové podlahy
Homogenní vinylové podlahy mají jen jednu vrstvu a prodávají se jako lisované dílce nebo v rolích. Díky své jednoduchosti jsou velmi trvanlivé. Nazýváme je občas také „měkčené PVC podlahy“.

Heterogenní vinylové podlahy
Heterogenní PVC podlahy se skládají z několika vrstev. Nejčastěji je to základní vrstva, potisk a ochranná vrstva, ale vrstev může být i více. Více vrstev zajišťuje lepší izolační a akustické vlastnosti, například výborný kročejový útlum. Heterogenní vinylové podlahy se prodávají v rolích (měkčené), jako dílce v kusech, nebo jako plovoucí se zámkem (to jsou celovinylové plovoucí podlahy). Nazýváme je občas také „neměkčené PVC podlahy“.

Kročejový útlum (nebo také Kročejová neprůzvučnost)
Když kráčíme, zatěžujeme a rozkmitáváme konstrukci podlahy a vzniká chvění. Toto chvění je slyšitelné pro lidské ucho, je nepříjemné a bohužel, dobře se přenáší stavební konstrukcí. Je to hrozba především tam, kde sousedí veřejné, pochozí prostory s obytnými prostory (například chodba sousedí s ložnicí). Kročejový útlum (nebo také Kročejová neprůzvučnost) vyjadřuje schopnost stavby omezovat přenos kročejového zvuku mezi místnostmi.
Pro efektivní útlum kročejového zvuku používáme nejčastěji plovoucí podlahy nebo pružné vinylové podlahy. Podlahy se musí sestávat nejméně ze dvou vrstev: roznášecí a pružné.

Antistatická podlahová krytina
Antistatické podlahy (někdy také vodivé podlahy) mají výbornou elektrickou vodivost, a veškerou elektřinu tak odvedou mimo podlahu. Proto se hodí do prostor, kde je nutné zabránit vzniku elektrostatických výbojů, nebo eliminovat ty stávající.

Antistatické podlahy oceníme především v těchto prostorách:
• operační sály, JIP, RTG, zubní ordinace
• laboratoře, chemický průmysl
• farmaceutická výroba
• prostory s nebezpečím výbuchu
• elektrotechnický průmysl
• automobilový průmysl
• papírenský a gumárenský průmysl