Podlahy, které imitují kámen a textil

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jeden je symbolem síly, odolnosti, ušlechtilosti i krásy a druhý přímo čiší hřejivostí a teplem. Jejich společným jmenovatelem jsou pak vinylové podlahy, které dokáží dokonale imitovat povrch kamene a textilu, přičemž se můžou pochlubit celou řadou skvělých předností. V čele s odolností i jednoduchou údržbou.

Vinylové dílce Stone / Textile

Česká značka Fatra má ve svém portfoliu vinylové podlahy, které jsou téměř k nerozeznání od dřeva, její kolekce vinylových dílců Stone a Textile se však zaměřuje na podlahy s dekorem koberců a kamene. V nabídce najdete například dekor břidlice černé, břidlice bílé nebo pískovce. Na podlahoviny se vztahuje záruka 10 let.

Koberec vs. vinyl

Vybavujete byt nebo dům a rozhodujete se, zda do pokojů zvolit koberec, nebo spíše vinylovou podlahu? Pojďme se podívat, jaké jsou klady a zápory obou variant.

Koberec dokáže nepochybně do interiérů vzdechnout pověstné teplo domova. Na trhu je navíc k dostání široká škála barev, vzorů i délek vlasů, takže je výběr opravdu rozmanitý. Koberce navíc nekloužou a zlepšují akustiku místnosti. K jejich nevýhodám však bezesporu patří náročnější údržba, především co se týče nejrůznějších skvrn.

Mezi jednu z největších předností vinylových podlah, které se nemůže koberec rovnat, je právě jednoduchá údržba a také podstatně delší životnost. Kladné body získává vinyl také za vysokou zvukovou a tepelnou izolaci, navíc je nesporným faktem, že se vinylové podlahy na rozdíl od koberců hodí do všech interiérů. Nevýhodou však může být právě jejich povrch, někteří lidé totiž stále upřednostňují měkký materiál koberců.

Dlažba vs. vinyl

Jakou variantu doma více oceníte? Keramickou dlažbu, nebo vinyl? Pojďme si opět představit klady a nedostatky těchto podlahovin.

Velkou výhodou keramické dlažby je její odolnost a dlouhá životnost. Správně položená dlažba vám může sloužit i několik let, a navíc snese i velké zatížení. Další její předností je jednoduchá údržba a barevná stálost. Jedním z klíčových nedostatků je však její křehkost, díky které hrozí při pádu předmětu odštípnutí nebo prasknutí a také skutečnost, že je v chladných období podstatně chladnější než vinyl.

Vinylové podlahy dokáží skvěle reagovat na nedostatky keramických dlažeb, stejně jako ony jsou velmi odolné, ale zároveň jsou dokonale pružné, což znesnadňuje jejich poškození. Jejich velkou předností také je, že jsou při chůzi pocitově teplejší než keramická dlažba. Stejně jako dlažba je vinyl vhodný v případě podlahového topení.