Podle jakých parametrů zvolit vhodnou podlahu? Otázka, kterou si lidé před nákupem podlahové krytiny často pokládají. Pokud jste se rozhodli pro volbu vinylové podlahy, která je v současnosti jednou z nejoblíbenějších vůbec, měli byste vědět, co znamená pojem nášlapná vrstva a také PUR vrstva.
Vrstvy vinylových podlah
Konstrukce vinylu je heterogenní neboli mnohovrstvá a každá z vrstev plní svou funkci. Nejde však konkrétně říct, o jaké vrstvy se jedná, protože každý výrobce má pro výrobu vinylu jiný postup, takže se liší i jednotlivé vrstvy. Můžeme si přiblížit například jednotlivé vrstvy vinylu Fatra Thermofix od nejsvrchnější po nejspodnější vrstvu.
Řez vinylovou podlahou Thermofix
- Spodní vrstva
- Skelné rouno
- Dekorační vrstva
- Nášlapná vrstva (čím větší je tloušťka nášlapné vrstvy, tím vyšší je odolnost podlahy)
- PUR úprava povrchu
Spodní vrstva zajistí přilnavost podlahoviny s podkladem (spolu s nášlapnou vrstvou jde o vrstvu nejsilnější), skelné rouno podlahovinu zpevňuje, dekorační vrstva jí dodává finální vzhled (barvy, strukturu, vzory, dezény), nášlapná vrstva zajišťuje měkčí pohyb po podlaze a PUR úprava zajišťuje mechanickou odolnost podlahy.
PUR povrchová úprava
U vinylových podlah kvalitních výrobců se často setkáte s PUR povrchovou úpravou. PUR vrstva je poslední ochrannou vrstvou nanesenou na nášlapné vrstvě. K čemu slouží? Díky této vrstvě se vinylové neboli PVC podlahy snadno udržují a zvyšuje se jejich životnost. PUR vrstva dokáže dokonale uzavřít mikropraskliny, ve kterých by se mohla usazovat špína.
Nášlapná vrstva
Tloušťka nášlapné vrstvy je jedním z nejdůležitějších parametrů, který označuje kvalitu podlahy. Tato vrstva chrání dekor před poničením. Podle nášlapné vrstvy se rozlišují základní skupiny pro využití podlah, a sice bytová zátěž a komerční zátěž.
Bytová zátěž
Pro bytovou zátěž je vhodné zvolit podlahu s nášlapnou vrstvou s tloušťkou 0,15 mm až 0,35 mm.
Komerční zátěž
V případě komerční zátěže zvolte krytinu s nášlapnou vrstvou s tloušťkou 0,40 až 0,80 mm, případně vyšší.