Jaká údržba vás čeká s jednotlivými typy podlah?

Jaká údržba vás čeká s jednotlivými typy podlah?

Jaké vlastnosti jsou pro vás při výběru podlahové krytiny důležité? Patří mezi ně také požadavky na úklid a údržbu? Ze statistik vyplývá, že 70 % žen umývá podlahu minimálně jednou týdně. Přáním téměř každé z nich je zkrátit tento čas na minimum. Jaká podlaha tomu vychází nejvíce vstříc? Pojďme si představit jednotlivé typy podlah a jejich nároky na údržbu a úklid.

Vinylová podlaha

S vinylovou podlahou se, na rozdíl od dvou předcházejících krytin, nemusíte obávat, že byste ji poškodili působením většího množství vody. Nečistot se můžete zbavit pomocí vysavače i mopu. V případě větších nečistot zvolte speciální přípravky na vinylové krytiny a zřeďte je podle návodu teplou vodou. Jednou za měsíc byste měli také aplikovat na podlahu speciální prostředky na údržbu a ošetřování podlahové krytiny, které odpuzují přilnavost nečistot.

Fatra - Thermofix - wood borovice sibiřská

Keramická dlažba

Údržba keramických podlah je poměrně jednoduchá, bát se nemusíte většího množství vody, účinným pomocníkem při úklidu je kvalitní mop. Bojujete s vodním kamenem? Potřete povrch kachliček octovou vodou, nechte působit a poté krytinu umyjte. Pokud doma máte keramickou dlažbu, možná se musíte také vypořádat se zanesenými spárami. Jak na ně? Nejrychlejší metodou je parní mop, zanesené spáry však vyčistí i Savo či speciální přípravky.

Korková podlaha

Výhodou korkové podlahy je, že je teplá a tlumí kročejový hluk. Také její úklid a údržba je poměrně jednoduchá. Korkovou podlahu ideálně vytírejte vyždímaným mopem, vodou a saponátem. Nepoužívejte na ni však drsné čisticí prostředky, mohli byste nenávratně poškodit její povrch. Jednou za čas je dobré na podlahu aplikovat vosk určený na korkové podlahy.

Laminátové podlahy

Laminátovým podlahám, které se svým vzhledem podobají dřevěným podlahám, škodí vlhkost, od toho se také odvíjí jejich běžná údržba.  Povrch je možno zametat smetákem. Vysavač, který nemá nástavec na hladké povrchy, není příliš vhodný, protože by mohl její povrch poškrábat. V případě, že budete podlahu umývat vodou, dejte pozor na to, aby byl mop či hadr pečlivě vyždímán. Statistiky také říkají, že 70 % žen používá na podlahu univerzální přípravky. Těm se však vyhněte a volte ty, které jsou speciálně určeny na laminátové podlahy.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy jsou vyhledávány především pro svůj vzhled, stejně jako laminátovým podlahám jim však škodí vlhkost. Dřevěné krytiny můžete zametat jemným smetákem, případně použít vysavač se speciálním nástavcem na parkety. K mytí podlahy opět používejte pečlivě vyždímaný mop. Pečovat o podlahu můžete také pomocí olejů a vosků, které její povrch zvýrazňují. Důležité je však vybírat ty, jež jsou určeny pro váš typ podlahy.