Jak zateplit podlahu a zabránit únikům tepla?

Jak zateplit podlahu a zabránit únikům tepla?

Zateplování fasád a střech většina z nás vnímá jako krok k zabránění únikům tepla. Věděli jste ale, že můžete přijít až o 10 % tepla také ve chvíli, kdy bydlíte v domě s nezateplenou podlahou? Chcete vědět, jak správně podlahu zateplit, jaký materiál zvolit a čemu se vyvarovat? Poradíme vám.

4 nejčastější chyby při zateplování podlahy

Jaké jsou nejčastější chyby při zateplování podlahy podle odborníků, a na co byste si tedy měli dát pozor předtím, než se pustíte do práce?

  • Nesprávný výběr tepelné izolace
  • Špatně navržená skladba podlahy
  • Vynechání akustické izolace
  • Nedostatečná tloušťka tepelné izolace

Typ podlahy

Jak už jsme naznačili výše, častou chybou při zateplování podlahy je nesprávný výběr izolantu. Ten vybírejte podle typu podlahy, přičemž rozlišujeme lehkou a těžkou podlahu. Lehká podlaha je zhotovena bez použití mokrých procesů, má nízkou hmotnost a málo zatěžuje podlahovou konstrukci. Těžká podlaha je tvořená takzvanou mokrou formou a je zpravidla zhotovena z betonu nebo z anhydritů.

Volba materiálu

Jaký materiál zvolit? Existuje hned několik možností, které se odvíjejí od typu místnosti, ve které zateplování podlahy plánujete.

EPS desky

Tento materiál se používá na zateplení podhledu ze strany nevytápěné místnosti a patří mezi nejpoužívanější izolace.

Desky z minerální vaty

Desky z minerální vaty jsou alternativou k EPS deskám. Jejich předností je, že jsou nehořlavé a mají vysokou paropropustnost. Je však nutné myslet na to, že je není možné použít ve vlhkých místnostech kvůli jejich nasákavosti.

Polyuretanové desky

V okamžiku, kdy nebudete mít na zateplení ze strany podhledu nevytápěné místnosti dostatek místa, zvolte polyuretanové desky, které mají povrch opatřený jedno nebo oboustranně nalepenou hliníkovou fólií. Tato fólie odráží část sálavého tepla zpět do interiéru. Při použití těchto desek se podlaha zvedne zhruba o 2 až 4 centimetry.

Tloušťka izolačního materiálu

Tloušťka izolačního materiálu se řídí normou ČSN 73 0540-2, která stanovuje minimální tloušťku, doporučovanou tloušťku a tloušťku pro pasivní výstavby a nízkoenergetické domy.

Podsklepená místnost

Chystáte se na zateplení podlahy v pokoji nad sklepem? Pravděpodobně se setkáte s tím, že se do podlahy nevejde dostatečná tloušťka tepelné izolace, protože není možné zvýšit podlahu. Co s tím? Odborníci doporučují zateplit podhled ze strany nevytápěné místnosti.

Nepodsklepená místnost

Plánujete zateplení nepodsklepené místnosti? Pak se řiďte tím, jestli se jedná o novostavbu nebo starší budovu. Při rekonstrukci je nutné odstranit původní podlahu, udělat sanační opatření včetně hydroizolační vrstvy a pokračovat polystyrenovou nebo polyuretanovou deskou.