Jak opticky zvětšit malý byt? Skvělé 3 tipy pro Vás.

Jak opticky zvětšit malý byt? Skvělé 3 tipy pro Vás.

Rostoucí ceny nemovitostí nutí stále více lidí k bydlení v menších bytech. Tento typ bydlení je populární ve velkých městech po celém světě a stále častěji také i u nás. Malý ovšem nemusí nutně znamenat stísněný. I ty nejmenší obytné prostory lze pomocí několika jednoduchých triků s barvami, vybavením a designem opticky zvětšit. A velká kouzla lze dělat i pomocí pouhé podlahy. Stačí se řídit třemi osvědčenými tipy.

Tip 1: Barva

Barva podlahy, stejně jako je tomu u stěn, opticky ovlivňuje velikost místnosti. Pro maličké interiéry jsou vhodnější světlé a přirozené barvy, které prostor projasní a opticky zvětší. A pokud jsou tyto malé místnosti ještě navíc i ze své podstaty tmavé, je nejvhodnější s jemným dezénem povrchu. Ta nejenže prostor zvětší, ale i projasní. Užitečným trikem je rovněž pokládka souvislé podlahové krytiny stejné barvy a designu v celém bytě, tím docílíme dojmu neohraničeného prostoru, který opticky zvětší celou bytovou jednotku.

Aby to ovšem nebylo příliš jednoduché, nejen světlá podlaha zvládne divy –  odstín podlahy lze kombinovat i s barvou stěn. Například tmavá podlaha v kombinaci se světlými stěnami a stropem místnost obecně opticky zvětší. Světlá podlaha se světlou zadní stěnou a stropem prostor opticky zúží a zvýší. Ovšem pokud se rozhodneme pro jednoduchost a zvolíme všechny stěny i podlahu ve stejném světlém odstínu, může místnost působit chladně a neosobně. Podlaha by vždy měla být alespoň o pár odstínů tmavší.

Tip 2: Hra se světlem a zrcadly

V průběhu dne se v každé místnosti mění světlo a tím samozřejmě i celkový pocit z interiéru. Je tedy dobré vědět, že zvolená podlaha může v závislosti na intenzitě a směru lomu světla působit rozdílně. Je tedy možné, že během dne budeme podlahu vnímat jinak než večer při umělém osvětlení. Z hlediska využití je proto vhodné volit tmavší odstíny barev podlahy pro ložnice, naopak dětské a obývací pokoje by měly být vzdušné a plné světla po celý den.

Pro zefektivnění účinků světla a zvolených barev interiéru a podlahy je navíc možné využít triků s vhodně umístěnými zrcadly – na šatní skříni, na stěně, na dveřích, které odrazí světlo dopadající do místnosti. A samozřejmě čím větší, tím lépe. Ovšem pozor na odraz přímých slunečních paprsků, to už žádoucí není.

Tip 3: Design a směr pokládky podlahy

V menších prostorech je třeba se zejména vyhnout velkým, nápadným vzorům a dřevěným dekorům, které mají výraznou strukturu s rozdílnými prkny. Na rozdíl od zrcadel zde platí menší = lepší. Jemnější tóny dezénu opticky neubírají tolik prostoru a dají vyniknout jiným designovým prvkům.

Při výběru velikosti prken se řídíme velikostí místnosti, kam podlahu plánujeme. Šířka je stejně důležitá jako směr pokládky. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší jej naopak zvětší a vytvoří vzdušnější dojem. Při pokládce je následně třeba zohlednit dvě zásadní věci – tvar místnosti a světlo. Pokud je místnost obdélníková, opticky ji zvětšíme položením podlahy podél delší zdi. Stejně tak bychom se měli řídit i dopadajícími paprsky světla a dřevo pokládat paralelně a s minimálními spoji. A protože bude světlo dopadat na delší stranu prken, vytvoří dojem, že jsou o něco delší. Zajímavým a opticky přijatelným řešením je také instalace prken diagonálně, která naopak vytvoří dojem rozlehlého prostoru.

Prohlédněte si naše lepené nebo plovoucí podlahy z pohodlí domova.