Dotaz:

Dobrý den,
pořídili jsme si od Vas podlahu Thermofix vzor Topol kávový. Po nalepení podlahy na anhydrid se po celém domě line nevabny zápach z podlahy. Za jak dlouho podlaha vycichne a co na podlahu popř. použít? Zápach je opravdu stiplavy a obtěžující.
Děkuji za odpověď.
LS

Odpověď:

Dobrý den,
podlahovina sama neobsahuje žádný komponent, který by mohl být příčinou štiplavého zápachu, typický odér měkčených PVC výrobků je mírně nasládlý. Pokud máte odřezky nepoložené podlahoviny bez lepidla zbylé po pokládce, zkuste je uzavřít do neprodyšné nádoby (skleněná nádoba se šroubovacím víčkem, tupperware atp..) a po nějakém čase si můžete sama ověřit jakou senzorickou kvalitu má vzduch v takto uzavřeném prostoru. Tím vyloučíte jiný zdroj zápachu jako může být nová malba, použité stavební hmoty jako anhydrit, lepidlo atd…
Z našich více než dvacetiletých zkušeností byly v minulosti příčiny zápachu PVC krytiny čínské provenience způsobeny nadměrnou vlhkostí podkladu (vlhkost doporučujeme ověřit, aby se včas předešlo riziku rozvoje plísní a hub). Pro anhydrit je nejvyšší přípustná hodnota vlhkosti do 0,5 hmotnostního % u nevyhřívaných podkladů a do 0,3 hm. % v případě podlahového topení.
Pokud se stav ani z druhé strany vánoc při pravidelném větrání (Hygienické požadavky na vnitřní prostředí staveb tj. musí mít zajištěno dostatečné větrání venkovním vzduchem a vytápění v souladu s normovými hodnotami. Podrobné požadavky na větrání bytů a bytových domů včetně doporučených systémů větrání, celé koncepce větrání bytů a vzorových výpočtů uvádí ČSN EN 15665/Z1. Minimální hodnota intenzity větrání je 30 % celkového objemu vzduchu místnosti za hodinu, doporučená hodnota 50 % celkového objemu vzduchu místnosti za hodinu.) Dodržení uvedených normových požadavků na výměnu vzduchu výrazně zlepší kvalitu vzduchu v místnosti.