Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu – chtěla bych položit vinyl na dlažbu, jaké jsou technické podmínky? Po přečtení Vaší odpovědi mám dotaz, jak si laicky zjistím povolenou odchylku od rovinnosti? Kde vezmu 2 m předepsanou lať, abych zjistila odchylku (+libela?), nebo musím shánět nějakého specialistu? Děkuji za informace. S pozdravem J. P.

Odpověď:

Dobrý den,
měřením místní rovinnosti podkladu se zabývá norma ČSN 74 4505. Odchylky od místní rovinnosti se stanovují pomocí (jakékoli rovné) dvoumetrové latě, na jejichž koncích jsou podložky o půdorysné ploše 10 x 10 mm až 20 x 20 mm. Výška podložek se zvolí podle potřeby. Pomocí odměrného klínu se změří minimální a maximální vzdálenost mezi povrchem vrstvy a spodním lícem latě. Délka odměrného klínu je 220 mm, tloušťka 20 mm. Jeho výška (sklon) se zvolí podle potřeby. Minimální a maximální odchylky se stanoví odečtením výšek podložek od změřených hodnot. Toto měření si můžete provést sama, nebo jej provede kladečská firma, která má patřičné vybavení.
O vhodnosti podkladu z dlažby rozhoduje kladečská firma, která musí na případnou nevhodnost stavu podkladu upozornit a v případě potřeby takový podklad odmastit, zdrsnit, penetrovat a celoplošně vyrovnat rozlévací stěrkovou hmotou (obvykle stačí 3-4 mm stěrkové hmoty). Pod lepené vinylové dílce je příprava podkladu rozlévací stěrkovou hmotou nezbytné. V případě plovoucí podlahoviny je návrh správného řešení na posouzení kladeče, který na provedenou práci dává záruku. Technické podmínky pokládky jsou uvedeny v Kladečských předpisech výrobce a dobrá realizační firma s nimi musí být seznámena. V případě nejasností či dotazů na správné provedení pokládky doporučujeme kontaktovat pracovníky Studia izolací a podlahovin, FATRA, a.s.