Dobrý den, prosím o radu – chtěla bych položit vinyl na dlažbu, jaké jsou technické podmínky? Po přečtení Vaší odpovědi mám dotaz, jak si laicky zjistím povolenou odchylku od rovinnosti? Kde vezmu 2 m předepsanou lať, abych zjistila odchylku (+libela?), nebo musím shánět nějakého specialistu? Děkuji za informace. S pozdravem J. P.

Dobrý den,
měřením místní rovinnosti podkladu se zabývá norma ČSN 74 4505. Odchylky od místní rovinnosti se stanovují pomocí (jakékoli rovné) dvoumetrové latě, na jejichž koncích jsou podložky o půdorysné ploše 10 x 10 mm až 20 x 20 mm. Výška podložek se zvolí podle potřeby. Pomocí odměrného klínu se změří minimální a maximální vzdálenost mezi povrchem vrstvy a spodním lícem latě. Délka odměrného klínu je 220 mm, tloušťka 20 mm. Jeho výška (sklon) se zvolí podle potřeby. Minimální a maximální odchylky se stanoví odečtením výšek podložek od změřených hodnot. Toto měření si můžete provést sama, nebo jej provede kladečská firma, která má patřičné vybavení.
O vhodnosti podkladu z dlažby rozhoduje kladečská firma, která musí na případnou nevhodnost stavu podkladu upozornit a v případě potřeby takový podklad odmastit, zdrsnit, penetrovat a celoplošně vyrovnat rozlévací stěrkovou hmotou (obvykle stačí 3-4 mm stěrkové hmoty). Pod lepené vinylové dílce je příprava podkladu rozlévací stěrkovou hmotou nezbytné. V případě plovoucí podlahoviny je návrh správného řešení na posouzení kladeče, který na provedenou práci dává záruku. Technické podmínky pokládky jsou uvedeny v Kladečských předpisech výrobce a dobrá realizační firma s nimi musí být seznámena. V případě nejasností či dotazů na správné provedení pokládky doporučujeme kontaktovat pracovníky Studia izolací a podlahovin, FATRA, a.s.