Dotaz:

Dobrý den,
mám ještě doplňující dotaz k předchozímu.
Pokud si tedy vybereme lepenou verzi, to se opravdu pokládá tato tenká, většinou jen 2mm, podlaha rovnou na beton nebo stěrku, zkrátka na podklad (jen s použitím lepidla)? Žádná podložka se nepoužívá? Není potom podlaha studená a tvrdá? Předpokládám že lepená vinylová podlaha má vyšší nároky na rovnost podkladu a v celém bytě musí být podklad perfektně srovnaný že?

Pokud bychom přecijen chtěli zámkovou, lze třeba byt rozdělit na menší části které by šly položit bez dilatace, např. obývách+kuchyně (není oddělen dvěřmi, jde jen o cca 2,5×2,2m výklenek v místnosti) nebo chodba+wc?

Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podklad pod oba typy podlahových krytin musí splňovat požadavky normy ČSN 74 4505 Podlahy – Společná ustanovení zejména normovou hodnotu vlhkosti (nevyhřívaná cementová mazanina pod plovoucí krytinu do 2,5 hmotnostních %, vyhřívaný podklad do 2,0 hm. % / pro lepené PVC dílce 3,0 hm. %, vyhřívaný podklad pro lepené PVC dílce do 2,5 hm. %) a největší odchylku od místní rovinnosti do ± 2,0 mm/2m.
Požadovaná hodnota místní rovinnosti se při ukládání betonu málo kdy se podaří dodržet, proto vždy doporučujeme cementový podklad vyrovnat min. 3 mm kvalitní rozlévací stěrkové hmoty. Ta vytvoří vhodný podklad pro pokládku obou systémů, u lepených PVC dílců ani jiná možnost přípravy podkladu není přípustná. Je třeba mít na paměti, že jakákoli nerovnost (i zrno plniva/písku cementové mazaniny) se prokreslí do finálního povrchu lepené podlahové krytiny. Na vystěrkovaný, lehce přebroušený podklad se lepí PVC dilce. Pocitovou tepelnou jímavost obou typů krytin ovlivňuje povrchová vrstva a ta je u obou typů PVC. Do kuchyně doporučujeme lepený systém, plovoucí krytina FatraClick/RS-click není odolná proti vodě a je u ní zakázáno mokré čištění.