Dotaz:

Dobrý den, rozhodla jsem se pro koupi vinylové podlahy Thermofix do celého bytu a potřebovala bych poradit ohledně vhodného podkladu. Ve dvou pokojích jsou parkety (položené na asfaltu, jinak v dobrém stavu) – podlahář radí tento postup, který se mi však zdá zbytečně nákladný a od koupě této podlahy mě odrazuje: odstranění parket -> adipan podložka 8mm -> Liapor podsyp -> vyrovnání suti a liaporu -> Durelis deska 18mm -> pokládka vinylu. Existuje jednodušší a levnější varianta (ideálně bez odstraňování parket), která by také zachovala dlouhou životnost podlahy?
V ostatních částech bytu je buď xylolit, nebo dlažba, tam podlahář navrhuje postup: penetrace PU Rapid -> zásyp pískem -> stěrka Bostik U pytel profi.
Předem Vám moc děkuji za rady, jsem naprostý laik a nerada bych zbytečně vyhazovala peníze oknem…

Odpověď:

Dobrý den,
domnívám se, že odstraňovat parkety, které jsou jak píšete jinak v dobrém stavu je škoda. Obvykle je stačí nechat přebrousit a znovu nalakovat. Sám jsem takto renovoval parkety z roku 1953, které byly již prakticky bez laku a tím pádem také se zažranou špínou. Mají sice drobné spáry a při pocházení mírně vržou, ale to k tomu tak nějak patří…Po renovaci je to vysoce estetická a funkční podlaha. Pokud přesto chcete vinyl a parketové vlysy dobře drží s podkladem, pak je i jiné řešení. Parkety očistit broušením, použít penetraci Uzin PE 630, stěrkovací hmotu Uzin NC 175, lepidlo Uzin KE2000S nebo Uzin KE66, vinylové dílce.
V případě xylolitu a dlažby doporučuji správný postup konzultovat s technickým poradcem Fy Uzin, panem Valůškem na tel.: 602 531 516