Dotaz:

Dobrý den,
máme již 2 roky neinstalovanou podlahu fatraclick letní dub. Jsme s ní v celku spokojeni, až na jednu zásadní věc. Podlaha lze velmi špatně uklidit, tak aby byla skutečně čistá. Máme melé dítě, které leze po čtyřech a neustále má černá kolena a špinavé ruky. My chodíme v domácí obuvi s bílou podrážkou, která je do dvou dnů špinavá.
Podlahu denně vysávám výkonným vysavačem, 2 krát týdně vytírám. Dokonce jsem si pořídila robot na vytírání.
Nejde tedy o to, že by na podlaze byly skvrny, ale podlaha přitahuje prach jak magnet.

Můžete mi poradit, jak podlahu udržovat. Můžete mi doporučit třeba nějaký antistatický prostředek na mytí, který sníží statický efekt vinylu?

Odpověď:

Dobrý den,
většina našich zaměstnanců má v domácnosti podlahoviny se stejným povrchem jako Vy a ani u nich a ani za desetiletí zkušeností jsme se s takovým problémem nesetkali. Bohužel neuvádíte jaké čistící prostředky používáte (častou chybou je používání mycí vody s jarem, který po oschnutí vody vytváří na povrchu podlahy lepkavou mikro vrstvu, do níž se kotví špína). Proto doporučujeme používat čistící prostředky, které se po vytření podlahy bezezbytku odpaří a nezanechávají na povrchu žádnou stopu. Tyto prostředky jsou např. UZIN Resilient Care, Dr. Schutz CC-PU-čistič, nebo SIDOLUX EXPERT na PVC.

Hlavním problémem je ale zdroj nadměrné prašnosti, kdy se obvykle polétavé prachové částice z exteriéru dostávají netěsnostmi otvorových výplní (okna, dveře, balkónové dveře) do interiéru a pak by bylo vhodné zvážit zdravotní výhody pořízení výkonného čištění vzduchu, výměny oken a dalších opatření, vedoucích ke snížení celkového množství prachu v interiéru.