Dotaz:

Dobrý deň,
mám od Vás kúpenú podlahu Fatraclick s číslom 7311-2 (capuccino odtieň).
Chcem sa opýtať, či možno podlahu klásť na dosky, foršty čo boli pôvodne pri stavbe domu, ak nie sú rovnomerné, dosky jedna cez druhú prečnievajú do max 3 mm.
Ako by ste to prosím Vy riešili v tomto prípade? :
-bez hocijakých podložiek položili rovno podlahu na tieto dosky?
-alebo dali aspoň tú nejakú podložku pod podlahu?
-alebo vybrúsili pôvodné dosky, na čo najväčšiu rovinu a nato dali rovno podlahu, či podložku a nato podlahu?
-či na vybrúsené dosky (kde môže aj po vybrúsení 1-1,5 cm medzi sebou prečnievať) pre ešte istotu roviny nato dali USB-dosky na vyrovnanie a nato rovno podlahu??
Podlahu chcem klásť lineárne s tími pôvodními doskami, čiže na dosky v rovnakom smere ako už ležia, pre optiku.

Prosím poraďte mi, nech môžen začať v práci.
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.
S pozdravom
Michaela T.

Odpověď:

Dobrý den,
podklad musí splňovat požadavky ČSN 74 4505 Podlahy – Společná ustanovení. Podklad musí být pevný (nesmí se prohýbat při pocházení), rovný a hladký. Normový požadavek na největší povolenou odchylku od místní rovinnosti je max. 2 mm/2m délky. Výškové přesahy mezi prkny podkladu nejsou přípustné, docházelo by k namáhání zámkového spoje a nosné HDF desky podlahových dílců na rozlupčivost.
Podklad je nutno vyrovnat. To se dá provést buď broušením, nebo vyrovnáním za použití stavební chemie. Při této druhé variantě se podklad odmastí a zdrsní broušením, nanese se špachtlí pastovitá penetrace, která vyplní spáry před stěrkováním a podklad se vyrovná rozlévací stěrkovou hmotou vyztuženou vlákny.
Po vyschnutí stěrky (obvykle 24 hodin/3mm tloušťky) se povrch lehce přejede jednokotoučovou bruskou, prach po broušení se odstraní, položí se podkladní PE fólie tloušťky 0,25 mm a na fólii plovoucí podlahovina.
Použitá stavební chemie Uzin:
– Penetrace Uzin PE 360
– Stěrkovací hmota Uzin NC 175