Dotaz:

Dobry den,zakoupili jsme si u vas podlahu fatraclick a ani ne po roce pouzivani se zacala podlaha rozjizdet.Reklamovali jsme u stavitele,ktery zajistoval pokladku a ten nam oznamil,ze mame na tom kuchynskou linku a ta to zavinila.Pritom se rozjizdi i v mene zatizenych mistech.V jine mistnosti mame velikou skrin pres cely pokoj,mnohem tezsi a tam je podlaha v poradku.Pry to zjistil u vyrobce,a ze musime dat kuch.linku na nozicky a vyriznout v podlaze otvory.To snad nemuze myslet vazne.Podlaha byla vybrana s tr.zatizeni 41.Muzete nam ,prosim,poradit,co dale,jak se branit?Bylo by mozne poslat odbornika,ktery by vse zhodnotil?Pod podlahu nebyly dany folie,ktere doporucujete.Pry to neni potreba.Dekuji vam za pripadnou radu.

Odpověď:

Dobrý den,
Fatra, a.s. se může vyjadřovat pouze ke kvalitě svých výrobků, nikoli ke kvalitě prací provedených dalším subjektem. K tomu je vhodné získat stanovisko třetí (nezávislé) osoby, např. znalce. Zákaz zatěžování nadměrně těžkým nábytkem jako je např. kuchyňská linka uvádíme v našem Kladečském předpise. Je to jeden z faktorů, který může být příčinou omezení volné dilatace krytiny. To se řeší Vámi uvedeným způsobem, nebo ukončením plovoucí podlahy před kuchyňskou linkou či vestavnou skříní. Tím druhým faktorem je druh podkladu a jeho kluzné vlastnosti. Obecně platí, že při pokládce na hladké dřevěné podklady použití PE fólie obvykle není nutné. Naopak v případě podkladů z cementových mazanin či anhydritů je nutné použít PE fólii tl. 0,25 mm jako kluznou podložku a parozábranu.
Příčiny vzniku uvedených vad plovoucích podlahových krytin jsou obvykle nedodržení dilatačních spár kolem stěn místnosti a kolem konstrukcí procházejících podlahou, drsnost podkladu (je nutné mít na paměti, že spodní vrstvu našich plovoucích krytin tvoří korek! a nadměrné lokální zatížení.