Dotaz:

Dobrý den, zakoupili jsme váš výrobek podlahu Fatraclick a chceme ji položit na staré, ale rovné parkety. Jedná se o místnost předsíň a pod ní se nachází sklep. Je nutné použít parofolii?
Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
parotěsná zábrana – fólie tloušťky 0,20 – 0,25 mm má dvě funkce. 1) slouží jako parozábrana – dočasná ochrana proti zvýšené vlhkosti z podkladu a 2) jako kluzná podložka, umožňující plovoucí krytině volně dilatovat.
Postupně si možné varianty trochu rozebereme…
a) Pokud má sklep funkční izolaci proti provozní vlhkosti a parkety jsou dokonale rovné a hladké, lakované, pak parotěsnou fólii pod plovoucí krytinu nepotřebujete, plovoucí podlahová krytina bude mít po hladkém povrchu možnost volně dilatovat. To je optimální případ.
b) Pokud je sklep vlhký a parkety dokonale rovné, hladké, lakované a položíte na takový podklad plovoucí krytinu, může se tato krytina do cca 1 měsíce po pokládce začít deformovat vlhkostí procházející ve formě par ze sklepa všemi vrstvami podlahy. Záleží na množství vlhkosti ze sklepa, ale zkušenost radí v takovém případě plovoucí krytinu nepokládat.
C) Pokud je sklep vlhký a parkety dokonale rovné, hladké, lakované, nebo nebroušené a nelakované a položíte parotěsnou fólii a na ni plovoucí krytinu, tak plovoucí krytinu ochráníte před vlhkostí, ale ve vrstvě parket může dojít k rozvoji plísní a hub + deformace parket vysokou vlhkostí. Zkušenost říká, že ani v takovém případě není pokládka plovoucí krytiny vhodná.
d) Pokud je sklep suchý a parkety rovné, nebroušené nebo nelakované, pak doporučujeme použít pod plovoucí krytinu parotěsnou fólii jako kluznou podložku. To je druhá varianta optimálního případu.