Dotaz:
Dobrý den,
v bytě – dřevostavbě máme položenou slinutou dlažbu přímo na vrstvě 2 OSB desek, které jsou položené napříč a prošroubované. OSB desky leží na dřevěném roštu. OSB desky jsou pokládané vedle sebe za použití zámku pero drážka.
Po cca 2 letech používání se vydroluje spárovací hmota ze spár a ani opakované opravy nepřinesly vylepšení. Příčinnou problému zřejmě budou „mikroprohyby“ OSB desek.
Chtěl bych se zeptat, zda by použití vinylové podlahy (vybrali jsme si ideálně vzor Travertin nebo Břidlice) dávalo smysl a přineslo vyřešení problému? Jaký produkt je nejvhodnější?
Jaká musí být příprava podkladu, aby bylo možné výsledek zaručit?
Mockrát děkuji za odpověď!
Odpověď:
Dobrý den,
máte pravdu, podklady z desek na bázi dřeva jsou potíž. Např. DTD desky mají rozměrové změny při poklesu relativní vlhkosti vzduchu (RVV) z 65 % na 30 % o -0,95 mm/m (v příčném směru) a při nárůstu RVV z 65 % na 85% byla změna délky v příčném směru +0,76 mm . U OSB to bude přibližně podobné. Takové změny rozměru podkladu běžná spárovací hmota nevydrží. Poohlédněte se po elastické hmotě – tmelu např. na bázi MS polymeru. Vinylové dílce nejsou řešením, vznikaly by spáry, které nelze s uspokojivou estetikou zatmelit.
Na trhu existují rozlévací stěrkové hmoty s vlákny, které výrobci stavební chemie doporučují pro dřevěné podklady (musí být použito systémové řešení broušení OSB, penetrace, stěrka), ale setkal jsem se s případy kdy ani toto řešení nebylo bez vad a pohybům takového podkladu nezabránilo, tudíž není zárukou bez vadného výsledku. Dřevo bude „pracovat“ vždy. Řešením může být „plovoucí“ typ podlahové krytiny, která není připojená k podkladu. Takové podlahové krytiny, pokud obsahují dřevní hmotu, nebo jsou z rostlého dřeva, zpravidla nejsou vhodné do vlhkého prostředí.