Dotaz:

Dobrý deň,

pripravujeme sa na položenie podlahy FatraClick a uvažujeme, že by sme pod ňu kvôli zvukovým vlastnostiam a prípadnému vyrovnaniu miernych nerovností ešte uložili kročajovú podložku.

Chcem sa spýtať, či je to vhodné a aký typ kročajovej podložky by bol najlepší? Zvažujeme podložku z extrudovaného polystyrénu, pravdepodobne Selit Selitac 3mm alebo Skandor Silent 2.2mm Sú tieto podložky vhodné alebo sa im máme vyhnúť?

Aktuálne je na podlahe pôvodné PVC a FatraClick by sme chceli ukladať naň. Čiže vrstvy by boli: PVC, kročajová podložka, PE fólia, FatraClick.

Ďakujem

Odpověď:

Dobrý den,
skladba PVC, kročajová podložka, PE fólia tl. 0,25 mm, FatraClick je správná, pokud na použití přídavné podložky trváte. (Podlahovina FatraClick byla vyvinuta pro použití bez přídavné podložky, její kročejový útlum je 16 dB).
Materiál podložky EPS (extrudovaný polystyren) je vhodný, avšak záleží především na její tvrdosti/únosnosti (množství vzduchu v materiálu EPS). S uvedenými typy podložek nemáme zkušenosti. Základním požadavkem normy je, aby podložka po dobu životnosti podlahoviny, neměnila své vlastnosti, zejména tloušťku. To je ale otázka na jejich výrobce.
Tloušťka podložky povolená evropskou normou pod tento druh podlahoviny je do 2,0 mm, podložka tloušťky 3,0 mm je určena pro vícevrstvé dřevěné dílce tloušťky od 13 mm více. Tato norma také říká, že podložka neslouží primárně k vyrovnání nerovností podkladu. To také dává smysl, když si člověk uvědomí, že nerovnosti v podstatě jen překryje souvislou vrstvou tl. 2,0 mm která má být při běžném provozu téměř nestlačitelná.