Dotaz:

Dobrý den,

Řešíme aktuálně problém a při průchodu vaším webem, mě napadlo, že bychom ho snad dokázali vyřešit díky vašim produktům. Jedná se o následující. Na podzim jsme rekonstruovali starý panelový byt a řešili i nově podlahy. Byt byl částečně tvořen linem nalepeným na betonu a částečně položenými parketami. Původní lino jsme odlepili a oškrábali lepidlo. Podlahář nám vystěrkoval plochu a na stěrku následně nalepil vinylové pásky značky Tarkett. Podlaha byla vkusná, teplá a dle nás tichá, resp. mi kroky neslyšíme. Nedávno se ozvala sousedka bydlící pod námi, že slyší každý náš krok ve stěnách, které ji „vibrují“. Poslechli jsme si u ní zvuky a skutečně to není příjemné. Kroky se ozývají už při běžné chůzi, nikoli žádném skákání, dupání atd. Domníváme se, na základě konzultace s odborníky, že problém je nejspíš v tom, že pod vinylem není žádná kročejová izolace a přes stěrku se otřesy přenáší do panelu a dále k ní.

Proto bychom rádi problém co nejdříve vyřešili. Nabízí se nám varianta použit kročejovou izolaci a udělat podlahy nanovo, případně jiná varianta, tak či tak – nová pokládka. Chci se tedy zeptat, zda máte zkušenost, že vaše produkty (dívala jsem se na technologii FatraClick plovoucí vinylové podlahy, které by v sobě již izolaci formou korku měly mít) opravdu může pomoci těmto zvukům a odtlumit naše kroky od sousedčina bytu.

Druhá otázka – můžeme materiál položit na již existující vinylovou podlahu, která je přímo nalepena na stěrce, nebo je zapotřebí vinyl strhat a podlahu znovu přebrousit?

Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
Současné normové požadavky konstrukce mezi byty připouštějí propustnost hluku nanejvýše o intenzitě 52 dB.

PŘÍKLAD:
panelové domy ze 60-70´ let mají strop/podlahu z betonového monolitu tl. 100 – 150 mm, nebo 160 mm s dutinami. Kročejová neprůzvučnost těchto konstrukcí je cca 75-80 dB. Pokud chceme snížit kročejovou neprůzvučnost, pak 80 – 52 = 27 dB, ale raděj více, protože hluk při pocházení se šíří i svislými konstrukcemi (u novějších staveb jsou vodorovné a svislé stavební konstrukce zvukově odděleny).
Naše podlahovina WELL-click má při tloušťce 5,5 mm kročejový útlum 18 dB.
https://www.fatrafloor.cz/wp-content/uploads/2020/07/Katalog-WELL-click-web.pdf

Pokud bude použita např. tlumící podložka Uzin 188 RR tloušťky 5 mm (17 dB) pak by se situace výrazně zlepšila. 27-18 = 9 dB (o 8 dB více než je požadavek, tzn cca 2,5 x větší kročejový útlum akustického tlaku)

Pokládka na stávající novou podlahovinu je možná, pokud místní rovinnost splňuje požadavky normy ČSN 7445 05 Podlahy – Společná ustanovení tj. +/- 2 mm/2m.

Výše uvedený výpočet je ukázán na příkladu, bez potřebného měření akustických vlastností konkrétní podlahové konstrukce pro určení výchozí hodnoty kročejového útlumu nosné konstrukce.