Dotaz:

Potřebuji zrekonstruovat podlahu v kuchyni. Uvažuji o pokládce plovoucí vinylové podlahy z produkce Fatra.

Nejsem si jistý ve 2 bodech.

Kuchyň používá zejména moje matka, starší 90 kg vážící paní, která zde často používá kancelářskou židli s kolečky.
Otázka 1 zní – je uvažovaná podlaha pro takovou zátěž vhodná?
Jakou odolnost musí mít podlahová krytina, aby vydržela popisovanou zátěž?

Bod 2: V kuchyni se musí častěji uklízet – vytírá se klasicky mokrým hadrem. V popisu je sice napsáno, že je použita nosná deska HDF se zvýšenou odolností proti vodě, ale pokud je spoj „na sucho“ tak tam voda vždy zateče. Nebo ne? Otázka zní: Je uvažovaná podlaha pro tento typ údržby vhodná?

Pokud budou obě odpovědi kladné, musím ještě vyřešit optimální řešení podkladu.
Stará rozpadající se DTD deska pod linoleem je k betonovému podkladu přilepena parketovým lepidlem. Při jejím odstraňování předpokládám jeho lokální poškození. Použití stěrky si ale vyžádá čas na dokonalé vyschnutí.
Raději bych na beton “ na sucho“ položil vyrovnávací vrstvu velkoplošné vodovzdorné desky (JSD, OSB, cementové….) a na ni pak plovoucí vinylovou podlahu. Můžete takovou skladbu doporučit?
mimochodem na různých místech na internetu jsem nalezl odvolávku na „kladečský předpis“ pro tyto podlahy a že jej lze nalézt na www.fatraflor.cz. Tam se mi tento předpis ale vůbec nedaří nalézt.

Odpověď:

Dobrý den,
u našich plovoucích krytin FatraClick/RS-click je mokrá údržba zakázána. Vzhledem k tomu, že krytinu bude nutné častěji čistit vodou s přídavkem čistícího prostředku, doporučujeme pro tento konkrétní účel lepený systém krytin Thermofix/IMPERIO.