Dotaz:

Dobrý den. Stavíme nový RD. Jsme ve fázi dokončení hrubé stavby. Vytápění bude vodní podlahové. Dohadujeme se, za je vhodnější vinyl lepený 2mm či zámkový. Obývací pokoj je společný s kuchyní a je zde plánováno velké akvárium. Vinyl chceme i do tří koupelen, kde jsou sprchové kouty. Jedna věc je pocitová a druhá praktická. Obývací pokoj je z 9m prosklený – dvoje posuvné dveře. Dcera upřednostňuje zámkový vinyl, já se toho obávám. Dceři jde hlavně o pocit, aby nášlap neduněl a byl měkčí. Byla upozorněna, že u lepeného dochází k pnutí a následně k poškození, kde u 2mm je složitá oprava. Omlouvám se, pokud se špatně vyjadřuji. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

Plovoucí podlahovina FatraClick není vhodná do vlhkých prostor (koupelna) a je u ní zakázáno mokré čištění, to se provádí pouze vysáváním a vytíráním dobře vyždímaným mopem s přídavkem doporučených šistících prostředků v mycí vodě (Dr. Schutz cc-pu-čistič nebo prostředek RZ 181).

Výměna poškozeného dílce podlahoviny FatraClick bývá obtížná – obvykle je nutná demontáž podlahových lišt, dveřních obložek, vestavěného nábytku atp. a rozebrání podlahové krytiny až k poškozenému dílci. To bývá technicky obtížné a ekonomicky vysoce nerentabilní.

Druhou možností je použití lepeného systému vinylu Thermofix, u něhož je cca 7x nižší tepelný odpor ve srovnání s podlahovinou FatraClick, pokud je podlahovina s stěrka pod ní správně provedena, je poměrně snadná lokální výměna poškozeného dílce, Thermofix lze umývat mokrým způsobem. Drobné spáry mezi dílci PVC lepených k podkladu časem vznikají a je to přirozená vlastnost tohoto materiálu.

Tvrdost nášlapných vrstev obou podlahovin je srovnatelná.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz