Dotaz:

Dobry den,Podlaha Fatraclick bola polozena na nedostatocne vysuseny podklad (chyba realizacnej firmy). Podlaha sa na niektorych miestach vydula, tak ju odstranili a nechali dosusit podklad. Na niektorych podlahovych dielcoch sa vsak nachadza plesen zo spodnej korkovej strany. Predpokladam, ze tieto dielce uz nebudu pouzitelne. Daju sa este zachranit dielce na ktorych plesen nevidno? Obavam sa totiz, ze by sa tam mohla objavit neskor, ak uz su vo vnutri v korku nejake zarodky, ktore nie je vidiet. Prosim Vas o radu. Dakujem

Odpověď:

Dobrý den,

se spóry plísní a nižších hub se v běžném životě setkáváme prakticky na každém kroku (i když je pouhým okem nevidíme), pokud se nejedná o výrobky které jsou deklarované jako sterilní., například sterilní zdravotnický materiál. Růst plísní a rozvoj hub projeví vždy tam, kde vzniknou vhodné podmínky. Podlahová krytina není vyráběna ve sterilním prostředí tak jako celá řada jiných výrobků určených pro stavebnictví. Dílce na kterých se plíseň zjevně neobjevila a byly vysušené pobytem v prostředí s normální teplotou a realtivní vlhkostí vzduchu obytného interiéru, můžete znovu použít.

Důležité je, aby nové dílce byly ze stejné šarže, jako původní krytina, pokud budou na sebe přímo navazovat, např. v jedné místnosti.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz