Dotaz:

Dobry den,reagujem na Vasu odpoved na moju otazku zo dna 08. Listopad 2015 – 10:26, kde ste uviedli, ze "K deformaci podlahových dílců dochází při pokládce na mokrý podklad a nedostatečných dilatačních spárách po obvodu místnosti". Dilatacne spary boli nechane asi 1 cm a podklad by mal byt tiez vysuseny. Po 1 tyzdni sa podlaha roztiahla tak, ze pri niektorych stenach uz nie je ziadna spara, ale podlaha sa opiera o stenu. Byt sa rekonstruoval kompletne (omietky, malovanie, sadrokartony..). Moze tam byt kvoli tomu zvysena vlhkost, ktora zapricinila take roztiahnutie podlahy? Momentalne sa v byte kuri, radiatory su zapnute na najvyssi stupen. Ako by ste postupovali dalej? Je dobre okraje podlahy, ktore su teraz natlacene na stenu orezat? Mozem ocakavat ze sa podlaha stiahne naspat, ked sa vlhkost z bytu odpari? Neostanu poskodene podlahove dielce, ktore su teraz vydute? Prosim Vas o radu.Dakujem

Odpověď:

Dobrý den,

o nadměrné vlhkosti podkladu vypovídá právě ten fakt, že původní obvodové dilatace 1 cm u stěn zmizely. Norma ČSN 744505 Podlahy společná ustanovení požaduje pro pokládku podlahoviny FatraClick vlhkost podkladu nižší než 2,5 hmotnostního procenta u podkladů na bázi cementu a 0,5 hmotnostního procenta u podkladů na bázi anhydritu. Pokud by jste si nechala udělat vlhkostní sondu a vlhkost by byla vyšší než výše uvedené hodnoty, pak je to chyba realizační firmy a k pokládce do takového prostředí nemělo dojít. Dobrá odborná firma před pokládkou vlhkost podkladu ověřuje a pokládá až když podklad splňuje požadavky normy.

Doporučuji pokládku reklamovat, podlahovinu odstranit a podklad vysušit topením a pravidelným větráním, dokud se vlhkost podkladu nedostane na normové hodnoty.

Po pokládce krytiny do vlhkého prostředí může dojít k jejímu nevratnému poškození a deformace může být trvalá. Doporučuji práci firmy reklamovat a případně využít služeb soudního znalce.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz