Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych poradit, jaký typ podlahy je vhodný do pokoje v podkroví. Máme na podbití mezi stropními trámy uloženu minerální vlnu – tl.20cm a podlahu v podkroví tvoří 2 vrstvy OSB desek křížem. Potřebuji poradit jakou podlahu z hlediska kročejové průzvučnosti a aby nedošlo k navlhnutí desek a minerální vlny. Děkuji Špačková

Odpověď:

Dobrý den,

základem je mít dostatečně tuhý podklad. OSB se nesmí při pocházení prohýbat ! V opačném případě je nutné změnšit rozteč podpěr přidáním stropních trámů mezi původní, nebo přidáním další vrstvy OSB. 

Protože se na našem trhu vyskytují OSB desky s různou kvalitou impregnací, tak doporučujeme nejprve povrch desek přebrousit smirkovým papírem. Pak už následuje pastová penetrace UZIN PE 630 a stěrkovací hmota UZIN NC 175. Po 24-48 hodinách povrch stěrky lehce přebrousit, prach po broušení odstranit vysátím a vlhkou hadrou. Vinylové podlahové dílce Thermofix můžete lepit lepidlem UZIN 2000S.

Správné hodnoty kročejové neprůzvučnosti řeší projekt stavby. Správnou skladbu podlahového souvrství navrhuje projektant a hodnoty kročejové i zvukové neprůzvučnosti (58 a 52 dB mezi byty) podlahová konstrukce musí splňovat ať už je finální povrchová úprava – podlahová krytina jakákoli. Vliv volby podlahové krytiny na akustické vlastnosti celého souvrství je zanedbatelný.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz