Dotaz:

Mám starou podlahu z dřevěných desek, na ní byl udělán betonový potěr a nivelizační. Na to vše bylo dáno zátěžové lino. Pod linem se tvoří louže vody, které prosakují stropem do spodní místnosti. Asi se jedná o kondenzaci vody, neboť po odkratí lina, vše vysychá. Pokud znovu položíme lino, opět voda. Co s tím? Existuje na to něco?Třeba něco položit pod lino?

Odpověď:

Dobrý den,
nesetkal jsem se dosud s případem, že by se v patře pod podlahovinou tvořily kaluže vody bez nějakých evidentních příčin.
Podlahoviny sice vytvoří nepropustnou vrstvu, ale protože jsou položeny (nalepeny) na suchém podkladu (vlhkost vyzrálého betonového podkladu nesmí být větší, jak 2%), nemůže vzniknout pod podlahovinou žádná vlhkost, která by mohla kondenzovat.
Naznačuje to, že buď beton není dostatečně vyzrálý na to, aby bylo možné jej překrýt PVC podlahovinou nebo je vlhkost vnesena dodatečně (např.nějakou netěsností rozvodů).
Nepíšete nic o spodní místnosti pod inkriminovanou podlahou, jestli např. režim v této spodní místnosti nevytváří extrémní množství páry, která se může projevovat popsaným způsobem.
S pozdravem
Ivan Kučera, Technik, Tel: 577 503 325