Dotaz:

Dobrý den, do novostavby se chystáme položit vinylovou podlahu. Stále váhám zda lepené dílce či click. Po celé ploše je podlahové topení a anhydrid. Nevím, zda je podlaha click s korkovou vrstvou úplně vhodná pro podlahové topení. Ve Vaší poradně jsem se dočetla, že přenos tepla se zhorší oproti lepeným dílcům i o několik stupňů. U lepených dílců mě zase straší nutnost velmi kvalitně odvedené práce při pokládce (každé zrnko na podlaze se po čase prokreslí), nutnost stěrkování podlahy apod. Proto neustále váhám. Proč neděláte click podlahu bez vrstvy korku? Pochopila jsem správně, že korek je tam jako náhrada za mirelon? Co si myslíte o položení stejné podlahy po celé ploše domu (cca 150m2)? Píšete, že je nutno po 13-ti metrech dělat dilatační spáry? Platí to pro lepené dílce i click podlahu?Co si pod dilatačními spáry mám, jako laik, představit? Jak vypadají? Podlahovým lištám na podlaze jsem se chtěla úplně vyhnout. Děkuji Vám za odpověď na množství otázek Blanka

Odpověď:

Dobrý den paní Blanko,

dnes již každá podlahářská firma umí podklad pod lepený vinyl připravit, je to jejich denní chleba.. toho bych se neobával. Výhodou lepených vinylových dílců je jejich snadná výměna po případném poškození pádem ostrého předmětu (proto doporučujeme ponechat si pro případ výměny několik kusů shodné šarže). U plovoucího FatraClick-u to tak snadné nebývá (musí se rozebrat podlaha až k poškozenému dílci) a někdy je to možné jen za cenu vysokých finančních nákladů. Dilatační spáry u lepených vinylových dílců Thermofix jsou omezeny pouze velikostí objektových dilatací, které musí kopírovat a u stěn a prostupujících kontrukcí doporučujeme spáru 5-8 mm, která se ve finále překrývá podlahovou lištou.

Položení jednoho vzoru v celém přízemí domu opticky zvětšuje prostor. V prvém podlaží můžete mít jiný odstín.

Dilatační spáry se osazují před stěrkováním kovovými profily, které jsou vzájemně spojeny pružným, časo pryžovým prvkem.

V případě nejasností či dotazů mne kontaktujte.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz