Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné Thermofix položit i na jiný podklad než beton se stěrkou. Např. na desky, které se zbrousí (OSB, dřevotříska) a jaké by jste doporučili. Popř. zda by jste mi doporučili jiný způsob, jak zateplit podlahu. Mám obavu, že při pokláce 2 mm Thermofixu bude studená. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

v našem kladečském předpisu (volně ke stažení) jsou podrobně popsány zásady pokládky pro různé typy podkladů. Nebudu je všechny popisovat, jen shrnu to podstatné a společné pro všechny – nutnost jejich přestěrkování. Přebroušené OSB desky P+D bez stěrky mohou způsobit prokreslení spar, takže ani u tohoto zdánlivě bezproblémového podkladu nedoporučujeme pokládku Thermofixu bez přestěrkování.
Máte pravdu, že PVC podlahovina tl.2 mm (tepelný odpor R=0,0125), nemá šanci změnit tepelnou pohodu v místnosti a v žádném případu nemůže nahradit chybějící izolaci. Pro dodatečné zateplení se dá využít jak polystyren, tak i tvrdá minerální vata. Na tuto izolaci přijde plovoucí podlaha (např.2x OSB deska), stěrka a finální krytina. Možná by stálo za zvážení použití FatraClicku. Pořizovací cena je sice vyšší, ale s přihlédnutím k úspoře za stěrku, lepidlo a montážní práce profesionálního podlaháře a prašnému procesu nebude ten rozdíl zase tak velký.

S pozdravem
Ivan Kučera, Technik, Tel: 577 503 325