Dotaz:

Dobry den, chtel bych Vas poprosit o odpoved na nasledujici dotaz : Je mozne pouzit plovoouci vinylovou podlahu FATRA CLICK pod kuchynskou linku? Podlahar, ktery u mne byl, tvrdil, ze toto neni mozne z duvodu zateze.Dale bych prosil o pomoc s typem pokladky na ruzne povrchy :1) pokladka na puvodni parkety (2x pokoj)2) pokladka na beton (kuchyn, chodba, pokoj)3) pokladka na dlazbu (koupelna, WC)Prosil bych o slozeni vrstev podlahy na vyse uvedene povrchy pro pouziti vynilove podlahy FATRA CLICK. Byt je v prizemi, nezateplene sklepy-studena podlaha.Dekuji mnohokrat, R.Martykan

Odpověď:

Dobrý den,

podlahovina FatraClick byla vyvinuta pro pokládku bez přídavné tlumící/izolační podložky, bez této podložky na FatraClick kuchyň instalovat můžete. Pes je ale zakopaný jinde. Kuchyň je pracoviště, kde dochází i k pádům ostrých předmětů na podlahu a to může podlahovou krytinu neopravitelně poškodit. Proto je z hlediska případné výměny podlahového dílce vhodné podlahu pod linku nepokládat. Položit pouze k lince a prostor pod linkou zakrýt demontovatelnou soklovou lištou.

Pokládka na beton je možná, pokud podklad splňuje požadavky ČSN 744505 Podlahy – Společná ustanovení. Pokud podklad podmínky nesplňuje, je nutno penetrovat a vyrovnat vhodnou stěrkovou hmotou. Další postup dle našeho Kladečského předpisu.

Pokládka na parkety je možná při splnění doporučení a normových hodnot dle ČSN 744505 a pokud všechny vlysy dobře drží k podkladu, nesoudržné kusy je nutno fixovat k podkladu.Parotěsná fólie se doporučuje u minerálních podkladů.

Dlažba opět musí splňovat požadavky výše uvedené normy, nerovnosti a nespodržné dlaždice je nutno opravit. Pokládka se provádí na parotěsnou fólii. Postup je uveden v našem kladečském předpisu.

Normy jsou pro veřejnost volně přístupné na krajských stanicích hasičských záchranných sborů.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz