Dotaz:

Dobrý den, chceme na podlahu pokládat Váš výrobek Thermofix. V obýváku, kde bude tato krytina, bude krb s krbovou vložkou. Lze Thermofix pokládat do bezprostřední vzdálenosti ke krbu? V normách ČSN je stanovena vzdálenost nehořlavé podlahy 80cm před, a 40cm zboku krbu. Tyto vzdálenosti se nám však nelíbí. Zboku bychom chtěli dát rovnou Thermofix, a před krbovou vložkou cca 40cm dlažby a pak Thermofix. Lze tedy Thermofix považovat jako nehořlavá krytina a položit ji dle našich požadavků? Děkuji za odpověď. S pozdravem M. Tomek.

Odpověď:

Dobrý den,

nehořlavé podlahové materiály mají třídu reakce na oheň Afl (typickými představiteli jsou sklo, keramika, kámen, kov…) tyto materiály snesou bezprostřední blízkost krbu.

Všechny naše podlahoviny dosahují ve zkouškách reakce na oheň třídy Bfl-s1 (s1 je stupeň tvorby kouře) a nemohou být považovány za absolutně nehořlavé.

Krátkodobá tepelná odolnost podlahovin z PVC je do cca 120 °C. Kolem 180 °C se PVC stává tvárným a snižuje se odolnost proti vtlačení předmětů do povrchu. Tyto otlaky po ochlazení v povrchu zůstanou.

Z tohoto důvodu musí být dodrženy normové vzdálenosti 80 cm před a 40 cm od boku krbu.

S pozdravem
Jiří Zálešák