Dotaz:

Dobrý den. Uvažuji o pořízení podlahy FatraClick. Podlahové topení nemám, takže mi spíše než o dobrou tepelnou vodivost jde o dobrou tepelnou izolaci – podlahu bych chtěl co nejteplejší (přízemní místnosti, nepodsklepený RD). Je možné pod FatraClick dát ještě některou z izolačních podložek? Můžete mi nějakou doporučit? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

aby bylo možno uvažovat o pokládce FatraClick, podlaha RD musí mít funkční hydroizolaci a podklad musí být dostatečně rovný.

Pokud tomu tak není, podklad penetrujeme a vyrovnáme vhodnou stěrkovou hmotu. Nejlevnějším a spolehlivým řešením dodatečné ochrany podlahoviny před vzlínající vlhkostí je použití fólie Stafol k vytvoření parotěsné zábrany s vytažením na stěny. Doporučuji nechat svaření fólie na proškolené izolatérské firmě. Po pokládce podlahoviny se přečnívající okraj fólie seřízne na výšku umožňující přilepení podlahových soklů/lišt Fatraclick.

Pokud problém s vlhkostí podkladu řešit nepotřebujete, pak je možné použít se zárukou podložku do tloušťky 2,0 mm z extrudovaného polystyrénu nebo materiálu který v průběhu používání nemění své vlastnosti, zejména tloušťku. Maximální tloušťku podložky (2,0 mm) pro tento druh podlahové krytiny stanoví evropská norma. Na podložku příjde položit PE fólie tl. 0,25 mm s překladem cca 10 cm přelepeno jednostrannou lepící páskou. Na PE fólii pokládáme podlahovinu FatraClick.

Použitím větší tloušťky izolační podložky se bohužel vystavujete riziku neuznání případné reklamace v případě poškození zámkového spoje dílců, přesto takové řešení může fungovat, pokud se použije kvalitní podložka a podklad splňuje obvyklé normové požadavky na místní rovinnost. Existuje např. podložka UZIN RR188 tloušťky 2 - 6 mm. Její případné použití pod FatraClick doporučuji konzultovat přímo s technickým poradcem výrobce UZIN, p. Valůškem tel. 602 531 516.

S pozdravem
Jiří Zálešák