Dotaz:

Dobrý den,chtěl bych se zaptat na ideální skladbu podlahy s vinylovou pochozí vrstvou a s teplovodním podlahovým vytápění v rodinném domě bez podsklepení. Případně bych poprosil o doporučení na co si dát pozor při pokládce, aby nedošlo ke zvlnění povrchu.Děkuju za odpověď.S pozdravem,David Seidler

Odpověď:

Dobrý den,

ideální řešení je nechat si udělat projekt vyhřívané podlahy firmou, která bude podlahové topení provádět (každý systém má svá specifika a za projekt i realizaci firma dává záruku) s tím, že pochozí vrstva bude PVC a teplota podkladu nesmí překročit 28°C.

Pokud budete postupovat podle kladečského předpisu pro Thermofix, dobré kladečské praxe a podklad nebude přehříván nad povolených 28 °C  a podklad není trvale zvlhčován, k vadám podlahy nedojde.

Jako podklad je rozumné volit cementovou mazaninu která sice déle zraje a vysychá, což při použití podlahového topení není až takový problém, zatím co anhydrity jsou problematické z hlediska vysoké hygroskopicity a jakákoli havárie vody prakticky znamená nevratné poškození anhydritu a nutnost odstranit celou vrstvu i s podlahovým topením. V životě jsem už pár takových případů viděl a radím se tomu vyhnout. Standardní cementová mazanina vede teplo stejně dobře jako anhydrit, toho bych se neobával.

Po uložení cementové mazaniny ji nechat vyzrát 28 dní a pak můžete snižovat vlhkost podlahovým topením až na vlhkost pod 3,5 hmotnostního % viz graf nátopová zkouška kladečský předpis Thermofix. Po ukončení vysoušecího dvoucyklu (cca 12-14 dní) odebrat vzorky mazaniny sekacím špičákem 5×5 cm x hloubka až k vodorovné hydroizolaci, hermeticky uzavřít např. do skleničky např. od dětské výživy se šroubovacím uzávěrem a pryžovým těsněním, poslat do laboratoře (ve Zlíně např. Mendelova Univerzita AO 209, CSI, ITC, Praha VVÚD atp.) k ověření vlhkosti gravimetrickou metodou. Pro odběr vzorků je dobré si předem označit odběrová místa (zpravidla v rozích místností cca 50 cm od stěny abychom si rozvod topení nepoškodili).

Dále je důležité používat stavební chemii jednoho výrobce (penetrace, stěrka, lepidlo) např. zn. Uzin. Jeden výrobce, znamená kompatibilitu produktů a šetřit se nevyplácí. Pro lepení vinylových dílců Thermofix na podlahové topení doporučujeme lepidlo se skelným vláknem UZIN KE66 nebo Mapei Ultrabond V4 SP Fiber.

S pozdravem

Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz