Dotaz:

Dobrý den, před nedávnem jsem si v bytě nechala položit podlahu Thermofix 2,5mm . Chtěla bych se zeptat zda je možné podlahu čistit parním čističem podlah? Popřípadě jaké přípravky na údržbu doporučujete? Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Pěkně zdravím,
 

tato otázka je spíše pro výrobce lepidla, než pro Fatra, a.s., výrobce PVC podlahových krytin. Problém není samotné PVC, to je spolehlivě teplotně odolné do 120 °C, ale použité lepidlo je obvykle disperze bez 100%-ní odolnosti proti vodě/páře. (prohřátím lepidlo kterým je podlaha přilepena k podkladu změkne, dočasně se sníží jeho adhezní vlastnosti a okraje podlahoviny by se mohly začít zvedat – odlepovat.) Obvykle je možné Thermofix čistit parním čističem, pokud je parní čistič nastaven na nejnižší výkon/teplotu a bude se zahřívat jedno místo nejvýše několik sekund. Vše záleží, jak už to bývá, na zdravé míře použití. Krátkým ohřevem se obvykle teplota lepidla nezvýší natolik, aby vznikla vada lepení. Pokud je podlaha beze spár kterými by pára mohla pronikat k lepidlu, pak se čištění parou nemusíte obávat. Při čištění je důležité kontrolovat čistotu návleku, aby nedošlo k poškrábání povrchu podlahy nečistotami zachycenými na tkanině návleku hubice.
 

Pro běžné denní čištění doporučujeme používat čistící prostředky výrobců Dr. Schutz (např. cc-pu-čistič) a UZIN RZ (např. RZ 181) v ředění popsaném na etiketě obalu prostředku.
 

Čištění a údržba viz. kapitola č. 14. předpisu Lino Fatra
 

S pozdravem

Ing. Jiří Zálešák