Dotaz:
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Chtěli bychom do obývacího pokoje nalepit vinylovou podlahu. Máme ale problém, že tento prostor je podsklepený a i po 3 měsících kdy se vylíval na podlahu anhydrit je vlhkost podlahy 65%. Podlahář nám ale podlahu nechce nalepit dokud nebude vlhkost podlahy 40%. Máme zde podlahové topení, takže zkusíme na dva dny zatopit, ale pokud bude po vychladnutí vlhkost podlahy 65% podlahu asi nebude možné položit???? Je zde nějaká možnost jak tento problém vyřešit??? Je také možné, že pokud se i podlahu podaří nalepit a někdy během roku se vlhkost vrátí na 60% je tady nějaké nebezpečí, že by se podlaha třeba mohla odlepovat?? Děkuji mockrát za odpověď, Samsonová
Odpověď:
Dobrý den,
před pokládkou na vyhřívaný podklad je nutné udělat nátopovou zkoušku = vysušení podkladu, viz str. 7. kapitola 3.3 Kladečského předpisu LINO Fatra. Nátopová zkouška se provede tak, že se na 12-14 dní spustí podlahové topení na plný výkon – konečná teplota otopné vody má být cca 40 °C a zvyšuje se postupně o 5-10 °C/den. Po celou dobu je nutno dobře větrat, jinak se vlhkost neodstraní a anhydrit se vysokou vzdušnou vlhkostí může poškodit (vznikne z něj hmota podobná kaši = úplná a nevratná ztráta původních mechanických vlastností). Po uplynutí 14-ti dní se podlahové topení vypne a podklad nechá vychladnout. Pak následuje 2. cyklus – vyhrátí podkladu na max. teplotu, a opět odvětrání zbytkové vlhkosti. Po dosažení max. teploty 2. cyklu se topení vypne, podklad vychladne a provede se měření zbytkové vlhkosti (musí být do 0,3 CM) Pokud vlhkost vyhovuje, může se pokládat podlahová krytina.
Jestli se může vlhkost zvyšovat po pokládce, závisí na vlhkosti ve sklepě pod místností. Pokud je sklep příliš vlhký, může překrytím anhydritu nepropustnou vrstvou PVC dojít nejen k odlepování podlahoviny, ale i k nadměrnému zvlhnutí a trvalé destrukci anhydritové mazaniny. V takovém případě by bylo rozumné použít textilní krytinu přes kterou nadměrná vlhkost bude odvětrávat, nebo udělat kompletní rekonstrukci sklepa s provedením nové hydroizolace. Osobně si myslím, že do podmínek které popisujete měla být použita cementová mazanina místo anhydritu, ta není na změnu vlhkosti citlivá.
Určitě si nechte poradit od podlaháře s dlouholetou praxí. Ten může konkrétní podmínky na místě posoudit a doporučit vhodné řešení. Za svou práci také nese zodpovědnost.
S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz