Dotaz:

Dobrý den, vybrali jsme si vinylovou podlahu thermofix buk kouřový. Firma nám dělala i stěrku. Po pár hodinách se ve stěrce objevilo velké množství dírek – nejspíš po vzduchových bublinách. z 50 metrů čtverečních jsou tak na 35 metrech. Podlaháři tvrdí, a to si chceme ověřit, že se povrch zbrousí a s ním i ty bubliny. Stěrka byla tenká asi 2-3 mm. Je toto normální a můžeme je po zboušení nechat podlahu thermofix položit? Děkuji za Váš názorS pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel jsem vaši stěrku neviděl a tak moje odpověď bude jen v obecné rovině.

Bublinky ve stěrce vzniknou po nedostatečné penetraci savého podkladu (anhydrit, betonová mazanina). Standartní postup je penetrovat před stěrkováním za pomoci molitanového válečku dvakrát, první vrstvu penetrace ředit vodou cca 1:3 podle její hustoty a stavu podkladu a každou vrstvu nechat uschnout.Problém není ani tak samotný mikrootvor ve stěrce, ale nerovnost trychtýřovitého tvaru, která vznikne kolem bublinky, nebo v místě neutěsněné spáry mezi podlahovou konstrukcí a stěnou, kam stěrka ráda zateče. Nerovnost se prokreslí do finálního povrchu podlahové krytiny a krytina se v takovém místě více opotřebovává a špiní ve srovnání s pvc položeným na dokonale rovný a hladký podklad.

Broušení je v takovém případě zbytečné a neúčiné, vyrovnání nerovného povrchu broušením dosáhnout nelze. Doporučený postup je stěrku přebrousit, penetrovat, zvážit lokální použití opravných hmot podle velikosti nerovností a podklad vyrovnat druhou vrstvou stěrkové hmoty za pomoci nanášecí lžíce (hoblu) a odvzdušňovacího ježkového válce. Dobrá kladečská firma používá stavební chemii (penetraci, opravné hmoty, stěrku a lepdlo) jednoho výrobce (velké firmy, jako např. UZIN, Henkel, Mapei, patří mezi špičku na trhu stavební chemie).

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz