Dotaz:

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o možnosti kladenia vinylovej podlahy na suché podlahové kúrenie . Vrchná roznášacia vrstva je z 2 x 1,25 mm sádrovláknitých dosák. Dosky sú zošróbované, medzi sebou zlepené, v mieste spojov , skrutiek pretmelené a vybrúsené. Podľa už uvedených dotazov stačí napenetrovať a prilepiť alebo potrebujem zvoliť iný postup ? Ďakujem za odpoveď.

Odpověď:

Dobrý den,
problémem mohou být vlastnosti podkladu na bázi dřeva. Např. konkrétně u sádrovláknitých desek Fermacell výrobce deklaruje změnu rozměrů desky o 0,25 mm/ bm při změně relativní vlhkosti vzduchu (RVV) o 30 %. V létě dosahuje RVV 80 %, v topné sezóně se pohybuje kolem 20 % (pokud nemáte řízenou klimatizaci vlhkosti). To odpovídá změně RVV v průběhu roku cca 60 %, což přepočteno na změnu rozměrů desky je 0,5 mm/ bm. Změna rozměrů podkladu je pak příčinou vzniku spár mezi podlahovými elementy. DTD 18 mm je na tom ještě hůře. Změna rozměrů v příčném směru k orientaci třísek průběhu roku dosahuje až 1,9 mm/ bm (Zdroj: studie Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně).

Výrobci desek na bázi dřeva doporučují omezit rozměrové změny podkladu – použít penetraci a následně celoplošné stěrkování podkladů na bázi dřeva kvalitní stěrkovou hmotou s obsahem skelných vláken pro dřevěné podklady (např. UZIN NC 175) v tloušťce min. 4 mm a až na takto připravený přebroušený a prachu zbavený podklad lepit PVC dílce.

V případě podlahového topení je pak nutné použít teplotní čidlo omezující teplotu podkladu pod PVC podlahovinou na max. 28 °C.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz