Dotaz:

Dobrý den, potřebuji poradit, jaký z vašich produktů by se hodil na podlahu do vstupní síně na chalupu se sezónním provozem. Uvažovaná místnost je podsklepená, podlaha dostane zcela novou izolaci, nicméně dům jako takový je i díky sezónnímu provozu dost vlhký (>60%). Je to dáno i skutečností, že sklep nemá izolaci žádnou a vzestup podzemních vod se okamžitě projeví průsaky. Základem podlahy bude beton, na který se dle potřeby zhotoví další vrstvy. Z vaší nabídky se mi líbil materiál Praktik N. Nejsem si ale jist, jak moc je mrazuvzdorný, či spíše co mráz s materiálem a celou zhotovenou podlahou provede. Provoz chalupy je cca od března do listopadu, v zimě jen kontroly 1x za měsíc. Děkuji. Krajčovič

Odpověď:

Dobrý den,

1.) podklad pro aplikaci PVC podlahoviny musí mít funkční hydroizolaci. To lze zajistit jak je výše uvedeno.

2.) podlahovina je určena pouze do interiérů trvale obývaných staveb, z čehož vyplývá následující podmínka.

3.) teplota položených PVC podlahovin by se měla pohybovat blízko pokojové teploty. Limitní je teplota + 10 °C až + 35 °C. Tato podmínka použití krytiny nebude splněna.

4.) vysoká vlhkost prostředí sezóně obývané stavby je riziko pro adhezi disperzního lepidla používaného k lepení PVC, které není tak vysokým vlhkostem dlouhodobě odolné. Je možné použít vodovzdorný typ na bázi reaktivních pryskyřic.

5.) prostředí s relativní vlhkostí vzduchu nad 70 % není pro výrobek vhodné.

Suma sumárum, problém je nízká teplota v zimních měsících, podlahovina není mrazuvzdorná mrazem křehne a zmenšuje své rozměry, cyklycké rozměrové změny podlahoviny v důsledku změn teploty prostředí a sezónně nadměrná relativní vlhkost.

Je nám líto, bohužel nemáme výrobek, který bychom Vám mohli doporučit pro tento konkrétní případ.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz