Dotaz:

Dobrý den, budeme mít anhydridovou podlahu a uvažujeme o Thermofixu. Za kolik měsíců od vylití anhydridu je možné nalepit Thermofix? Děkuji za radu.Vavrušová

Odpověď:

Dobrý den,
po dvou dnech je nutné bezpodmínečně anhydrit přebrousit až na kamenivo (tím se odstraní sintrová vrstva, která není s anhydritovou vrstvou dostatečně soudržná – loupala by se a bránila vysychání).

Čas pro vyschnutí anhydritu závisí na tloušťce vrstvy, klimatických podmínkách (relativní vlhkosti a teplotě vzduchu) a intenzitě větrání stavby. Obvykle se uvádí do tloušťky vrstvy 5 cm 1 týden/1 cm. Nad tl. 5 cm se doba neúměrně prodlužuje. Po uplynutí této doby je proto vždy nutno zbytnovou vlhkost změřit váhově, nebo CM přístrojem. Pro pokládku Thermofixu musí být vlhkost nevyhřívaného anhydritu do 0,5 váhových %. Pro anhydrit vybavený podlahovým topením předepisuje norma vlhkost do 0,3 %.

Až když je vlhkost anhydritového podkladu splNuje požadavek normy, můžeme pokračovat v přípravě podkladu nanesením 2 vrstev penetrace (nechat dobře vyschnout 1.vrstvu az pak nanést 2. a penetraci nechat vyschnout do příštího dne), stěrkováním vyrovnávací stěrkovou hmotou a po jejím vytvrdnutí (obvykle 24 – 48 hod) podklad přebrousíme, odstraníme prach po broušení a na takto připravený podklad lepíme Thermofix.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz