Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu, zda je vhodné Thermofix pokládat i na dřevěné parkety? Pokud ano, jakým způsobem se postupuje? (podlaha se lepí? nebo jen pokládá do zámků?) Popřípadě prosím o radu jaká krytina by byla nejvhodnější na pokládku na dřevěné parkety?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Thermofix jsou palubky či čtverce, které se lepí na předem připravený podklad. Pokládka na původní parkety je možná, pokud parkety nejsou uvolněné. Uvolněná místa je potřeba opravit, povrch parket  zdrsnit broušením, spáry větší než 1 mm přetmelit, penetrovat vhodnou penetrací, po obvodu místnosti a prostupující konstrukce oddilatovat před stěrkováním, celoplošně vyrovnat stěrkou vyztuženou skelným vláknem (cca 3 mm), tuto stěrku po vytvrzení přebrousit, odstranit prach po broušení a můžete lepit Thermofix. Výšková úroveň podlahy se zvýší o cca 5 mm. Používejte stavební chemii jednoho výrobce, dobré zkušenosti máme např. s produkty zn. Uzin.

Druhým, jednodužším řešením, pokud to stavební výška dovolí je použití podlahové krytiny FatraClick. Podmínkou je, aby podklad z parket neměl větší odchylku od místní rovinnosti než 2 mm/2m délky a místnost byla dobře izolována proti zemní vlhkosti (pokud parkety byly vpořádku, dá se předpokládat funkční hydroizolace stavby). FatraClick by se pak pokládal bez lepení plovoucím způsobem přímo na původní parkety bez jakýchkloli dalších pomocných materiálů a pracovních operací (broušení, tmelení spár mezi vlysy, penetrace, stěrka, lepení, PE fólie…). Výšková úroveň podlahové plochy by se zvýšila jen o tloušťku podlahoviny FatraClick (9,5 mm).

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz