Dotaz:

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, je vhodný jako podklad pod 2 mm thermofix anhydrit? je přebroušený, podlaháři mi říkají že je nutné povrch znivelovat, díky za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
předpokládám, že se jedná o dilema zda stěrkovat či ne. Stěrka řeší kromě rovinnosti také pevnost a samozřejmě i sjednocení savosti podkladu. To jsou hlavní důvody, proč stěrku na anhydritové podklady doporučuji. Rovinnost podkladu je dána normou a ta mluví o 2mm na 2m délce. Pevnost podkladu je nutné ověřit vrypovou zkouškou po přebroušení vyzrálého anhydritu. Ta většinou u anhydritu pevnostní třídy AE20 nevychází. Pokud bude pevnost podkladu v pořádku a rovina povrchu v normových hodnotách, zdánlivě není žádný důvod pro stěrkování. Praxe a vysoké požadavky zákazníků ukazují, že ani dodržení normových parametrů nemusí automaticky znamenat bezproblémové uživání. Mám na mysli např. pohled sedící osoby na podlahovinu proti oknu. Díky ostrému úhlu a přímému osvětlení vystupují na podlaze nerovnosti, které jsou sice v rámci normových tolerancí, přesto působí rušivě. Proto bych doporučil mrknout na přebroušený a vysátý anhydrit (na první pohled ideální rovina) ve večerních hodinách pouze při lokálním nasvětlení podlahy nízko umístěným světlem – např. položení halogenové lampy přímo na podlahu. Pokud se Vám rovinnost povrchu bude líbit i za těchto extrémních podmínek nasvícení, pak je stěrka opravdu zbytečná.
S největší pravděpodobností však uvidíte různá zvlnění a je na Vás posoudit, zda jejich prokreslení do finálního povrchu, ke kterému po celoplošném nalepení PVC podlahoviny dříve nebo později dojde, je přijatelné či nikoli.

S pozdravem

Ivan Kučera, Technik, Tel: 577 503 325