Dotaz:

Dobrý den,prosím o krátké instrukce jak položit thermofix.zakoupily jsme 100m2 thermofixu a chtěli bychom si samy položit.Podlahy jsou vystěrkovány a pak vylité samonovilační hmotou den braven.ve dvou místnostech je podlahové topení.Jak připravit podklad brousit nivelačku je potřeba zdrsnit kvůli adhezi s lepidlem na thermofix?Odkud se začína pokládka od krajů nebo od prostřed?Čím nejlíp řezat thermofix?jake je nejlepší lepidlo pro thermofix?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokládka Thermofixu není složitá, jedná se o množství drobných pracovních úkonů které musí být správně provedeny aby byl výsledek bezvadný a k tomu je potřeba nejen zručnost a dobrá znalost materiálů a praxe v jejich používání, ale také vhodné vybavení a nářadí. Proto zvažte, zda vám stojí zato učit se na vlastní podlaze, nebo se raději obrátit na toho, kdo má nejen zkušenosti ale i potřebné vybavení.

Vidět pokládat profesionály, vyzkoušet si pokládku a seznámit se s používanými postupy, materiály (stavební chemie, podlahoviny Fatra a podlahové lišty Döllken) můžete například na školení podlahářů, které se uskuteční dne 24. 10. 2013 ve Vsetíně.

Před pokládkou je vyrovnávací hmotu vždy potřeba jen lehce přebrousit, aby se odstranily případné drobné výstupky, povrch musí být rovný a hladký. Na podlahové topení doporučujeme použít lepidlo s obsahem skelných vláken, např. Uzin KE 66, nebo Mapei Ultrabond V4 SP Fiber. Lepidlo se nanáší zubovou stěrkou typu A2, nebo A1. Podlahu místnosti si rozměříme, tužkou nakreslíme zakládací čáru zpravidla procházející dveřním otvorem a plochu místnosti rozdělíme na sekce o velikosti cca 8-10 m2 (šířka sekce bude přesný násobek šířky dílce 150 mm), lepidlo naneseme přesně jen na první sekci, necháme odvětrat tak dlouho, až lepidlo na omak lepí ale netahá vlas a začneme s pokládkou. Dílce pokládáme na sraz beze spár, přesně podél libovolně výhodně zvolené zakládací čáry. Zbytkem dílce z první řady (pokud je dostatečně dlouhý) začneme druhou řadu, ručně řezaným koncem ke stěně (dílce řežeme nožem s háčkem, viz. vhodné vybavení a nářadí.) a stejně tak postupujeme u dalších řad. Je třeba dodržet orientaci dílců ve směru šipek na rubové straně dílců. Po položení 1. sekce nalepené dílce zaválcujeme min. 50 kg válcem z více směrů, abychom vytlačili vzduch a došlo k dobrému spojení podkladu s lepidlem a podlahovinou. Při pokládce se pohybujeme po položené podlahovině, naneseme druhou sekci lepidlem, necháme odvětrat, položíme dílce a zaválcujeme celou nalepenou plochu. Takto pokračujeme, dokud nedokončíme pokládku celé plochu podlahy. Na závěr řežeme, koncovkami spojujeme a přilepíme na stěny plastové podlahové lišty, např. lepidlem v kartuších Mamut Den Braven.

Při pokládce dodržujte technologické pokyny výrobců použitých materiálů.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz