Dotaz:

Dobrý denMám otázky k pokládce Thermofixu.Skladba podlahy shora dolů: Thermofix,lepidlo PCI 326,samonivelační stěrka Fermacell (http://www.fermacell.cz/cz/docs/samonivelacni-sterka-fermacell-technicke-informace.pdf),hloubková penetrace Fermacell (http://www.fermacell.cz/cz/docs/hloubkova-penetrace-FERMACELL.pdf),podlahový prvek Fermacell 2E 22 (http://www.fermacell.cz/cz/content/podlahovove-prvky-fermacell.php), systémová deska podlahového vytápění, …Jde o to, že podlahové prvky jsou již položeny do takovérovinosti, že použití samonivelační stěrky jako vyrovnávací vrstvy postrádá smysl. Ptám se tedy, zda existuje řešení jak přilepit Thermofix "přímo" na Fermacell a proč to případně nelze když jebobtnavost fermacellu 2%/ 24h ve vodě a dilatační spáryse provádí po 20m délky.Děkuji za odpověďJaroslav Merta

Odpověď:

Pěkně zdravím,
uvedená hodnota tloušťkového bobtnání do 2 % po 24 h expozici ve vodě teploty 20 °C je hezký výsledek, nicméně v tomto případě hodnota nepodstatná. Tato informace totiž nic neříká o tom, jaké jsou rozměrové změny desek Fermacell při změnách RVV (relativní vlhkost vzduchu). Dokumentace Fermacell uvádí, že při změně RVV o 30 % se změní rozměr desky o 0,25 mm/m. Pojďme používat šedou kůru mozkovou. RVV v létě cca 80 % a v topné sezóně cca 20 %, rozdíl RVV v průběhu roku je 60 % při teplotě kolem 20 °C. Z toho plyne, že pokud chcete mít mezi nalepenými dílci na 1 m délky spáry o velikosti 0,5 mm na krátkých stranách (dílce Thermofix mají délku 90 cm), pak jste na správné cestě jak toho dosáhnout. Stěrkování má těmto změnám rozměrů sádrovláknitých desek zabránit, ale to by musela být extrémě kvalitní stěrka a přesto není výsledek zaručený na 100 %..

Fermacell pro lepení PVC doporučuje vždy celoplošné tmelení, proč asi? Mimochodem ještě větší rozměrové změny mají DTD (např. u DTD 18 mm při změně RVV o 35 % byly změny rozměrů laboratorně ověřeny s výsledkem 0,95 mm/m!)

Jiná cesta než použití vysokojakostní, drahé, vlákny vyztužené stěrky v dostatečné vrstvě (na řádně penetrovaný podklad) a kvalitního lepidla je použít např. plovoucí podlahové dílce FatraClick, kterým nevadí tyto rozměrové změny podkladu.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz