Dotaz:
Dobrý den, v novostavbě máme samonivelační betonový potěr, podlahové topení, uvažujeme o FatraClicku. V jedné místnosti (předsíň) potřebujeme zvýšit podlahu nějakou podložkou cca o 1 cm, proto prosím o doporučení konkrétní značky, kterou lze použít. V ostatních místnostech ji potřebujeme také nepatrně zvýšit, prosím tedy opět o konkrétní značky podložky vč. max výšky. Dále prosím o info ohledně odolnosti FatraClicku vůči vodě, je tato podlaha vhodná do kuchyně?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pěkně zdravím,
podlahoviny FatraClick stejně jako všechny laminátové podlahoviny a dýhované podlahoviny na bázi dřeva jsou proti vodě odolné krátkodobě a nejsou vhodné do prostředí, kde mohou být často či trvale vystaveny vysoké vlhkosti, nebo vodní páře (sprchy, sauny, koupelny apod.). Údržba této podlahoviny se provádí za sucha, případně za vlhka, mokrý způsob čištění je zakázán. Přesto je tato krytina v kuchyních běžně používána. Ovšem je třeba mít na paměti, že kuchyň není obývací pokoj, kde stačíme s vysáváním a mírně vlhkým mopem. Kuchyň je pracovní prostor, v němž se používá voda, saponát, olej atd…Pokud by bylo nutné podlahu často čistit na vlhko, pak nebude velký rozdíl mezi podlahou kuchyně a koupelny a je vhodnější použít jednu z naší čistě vinylové podlahoviny bez obsahu dřevních vláken jako je např. Thermofix, DOMO, Novoflor Standard, Novoflor Extra, Dual, Praktik.
Technologie výroby betonových potěrů neumožňuje dosáhnout některých parametrů předepsaných normou ČSN 74 4505 Podlahy – Společná ustanovení pro pokládku podlahových krytin a podklad obvykle nevyhovuje především z hlediska velikosti odchylky od místní rovinnosti (do 2 mm/ 2 m lati). Podložky nejsou určeny k vyrovnání nerovností podkladu, ale slouží především jako zvuková a tepelná izolace pro mírné vylepšení vlastností podlahových konstrukcí, které vznikly v době, kdy tento požadavek neexistoval a izolace kročejového hluku proto úplně chybí (typicky podlahy ve starších panelových domech typu 06B a 08B).
Podlahy novostaveb obytných domů jsou dnes výše uvedenými izolacemi vybaveny a není tedy důvod je řešit dodatečně. V případě podlahy vybavené systémem podlahového topení by použití podložek zvyšovalo tepelný odpor vrstvy nad topením a zhoršilo účinnost topeníi. Je to podobné, jako bychom jediný zdroj tepla v místnosti – nástěnné radiátory z nějakéhob důvodu obalili polystyrenem. To naštěstí obvykle nikoho udělat nenapadne. Norma ČSN EN 1264 zabývající se návrhy konstrukcí podlahových topení doporučuje, aby vrstvy nad podlahovým topením včetně krytiny neměly větší tepelný odpor R než 0,15 m2.K.W-1. Tepelný odpor podlahoviny FatraClick je 0,088 m2.K.W-1 a krytina je navržena pro používání bez přídavné podložky (ze spodní strany je vrstva korku již z výroby), pokládá se přímo na PE fólii. Z uvedených tepelně technických i ekonomických důvodů bych asi myšlenku dodatečné podložky opustil a použil materiál s vysokou hodnotou součinitele tepelné vodivosti lambda, např. cementovou vyrovnávací stěrkovou hmotu.
Před aplikací stěrky betonový podklad dvakrát napenetrovat UZIN-PE 360, pro zvýšení a vyrovnání podkladu do 10 mm tloušťky lze použít stěrkovou vyrovnávací hmotu UZIN-NC 150, pro tloušťky do 6 mm stěrku UZIN-NC 146. Stěrku od stěn a prostupujících konstrukcí před stěrkováním nezapomeneme oddilatovat např. samolepící PE okrajovou páskou tl. 5 mm a k dokonalému rozvrstvení hmoty použijeme ježkový odvzdušňovací válec.
S pozdravem a přáním ať se dílo podaří
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz