Dotaz:

Dobrý den,do nově zrekonstruovaného bytu jsme zakoupili Vaši podlahu FatraClick, vzor dub toskánský, kterou si plánujeme s manželem položit sami.Chtěla bych se zeptat na násl. otázky:1) je nutné pod podlahu dát PE fólii (píšete o ní v návodu) – podlaha bude položena v bytě v panelovém domě (7. patro), podlaha bude vyrovnána nivelační stěrkou. 2) dává se pod Fatraclick ještě mirelon nebo něco jiného na výraznější utlumení kročejového hluku?Předem Vám děkuji za odpovědi, podlahy jsme nikdy nepokládali, ale věřím, že díky návodu a videu to snad zvládneme.A. Štulajterová

Odpověď:

Dobrý den,
ad 1.) PE fólie má v tomto případě funkci kluzné podložky usnadnující dilatační pohyby podlahy, tedy určitě ji doporučujeme použít. Přebroušením stěrky se srovnají případné drobné nerovnosti vystupující nad povrch. Stěrkování by měla provádět odborná firma, musí se dodržet přesně doporučené množství studené záměsové vody + (stěrka v prášku o pokojové teplotě, nebo i nižší = dostatek času pro rozvrstvení) a pro dokonalý rozliv po důkladném rozmíchání použít ježkový odvzdušňovací válec. Válcovat více směry. Odchylka od místní rovinnosti po stěrkování musí být do 2 mm na 2 m lati. Podložka neslouží k vyrovnání případných nerovností.

ad 2.) FatraClick je navržen pro použití bez podložky (má ze spodní strany vrstvu korku z výroby) přesto pokud se rozhodnete použít tlumící podložku, musí být tloušťky max. 2 mm a po celou dobu používání nesmí měnit své vlastnosti, zejména tloušťku. Mirelon je z tohoto důvodu zcela nevhodný. Na trhu existuje množství podložek z různých materiálů, např. extrudovaný polystyren.

Návod – kladečský předpis

S pozdravem a přáním ať se dílo podaří
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz