Dotaz:

Dobrý den, v právě rekonstruovaném bytě máme položenou podlahovou krytinu Thermofix 2mm s podkladem samonivelační stěrky. Již po několika málo dnech se pouze na některých místech u různých druhů nábytku objevily protlačeniny. Například u komody pouze jedna nožička. Je položena špatně podlahová krytina, nebo je špatně udělaný podklad? Nebo úplně jinak, jaká je maximální nosnost podlahy? Děkuji za odpověď a buďte s pozdravem Lucie

Odpověď:

Dobrý den,
tvrdost vyrovnávacích stěrkových hmot je jedním z důvodů proč se tyto hmoty používají, proto problém v tvrdosti podkladu nepředpokládám. Ze zkušenosti víme, že největší vliv na vznik otlaků má nedodržení technologie pokládky jako je neprovedení, nebo pozdě provedené zaválcování podlahoviny, velký nános lepidla, předčasné provozní zatěžování podlahoviny (před dosažením konečné tvrdosti a pevnosti lepidla, obvykle 72 hod.). Tyto vady pokládky umožňují stlačení vrstvy lepidla pod podlahovou krytinou a projeví se jako otlak v podlahovině. Naštěstí jsou způsoby jak tyto vady zjistit. Jedním z nich je stržení palubky v místě otlaku a vizuální posouzení kvality přilepení, druhou možností je laboratorní zkouška trvalé deformace podlahové krytiny.

Odolnost našich podlahovin proti vzniku otlaků pravidelně ověřujeme zkouškou trvalé deformace po statickém zatížení. Tato zkouška se provádí v laboratorních podmínkách (teplota vzduchu 21-25 °C, relativní vlhkost vzduchu 45-55 %) na vzorku podlahoviny zatížením plochy 100 mm2 silou 500 N. Toto zatížení si můžeme představit jako hmotnost 51 Kg působící na plochu 1 cm2 po dobu 150 min. Po odeznění zatížení se nechá podlahovina 150 min. relaxovat a po té se změří hloubka deformace (otlačení). Povolená hodnota trvalé deformace je do 0,1 mm, ale většinou jsou zjištěné hodnoty výrazně menší. Pokud máte k dispozici zbytek podlahové krytiny a můžete nám ji zaslat, zkoušku Vám bezplatně provedeme. Za dobu co je Thermofix na trhu se nestalo, že by podlahová krytina z hlediska této vlastnosti nevyhověla.

S pozdravem
Jirí Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz