Dotaz:

Dobrý den, uvažuju o položení podlahy Novoflor Extra v úplně celém bytě, ale moje okolí mě od toho zrazuje a do koupelny mi byla dlažba doporučená i prodejcem PVC. Můžete, prosím, tyto alternativy srovnat a zhodnotit případná rizika nebo nevýhody Lina oproti klasickým dlaždicím? Předem děkuju.

Odpověď:

Dobrý den,
na zdánlivě jednoduchou otázku není jednoduchá odpověď. Vlastností které můžeme srovnávat je velmi mnoho a závisí na tom, kterým z nich přikládáte větší váhu. Např. odložená cigareta či kulma může PVC poškodit, dlažbu ne. Proto dále v textu zmíním jen některé podstatné vlastnosti. Ale vraťme se na začátek. Důležitou obecnou podmínkou která musí být před pokládkou většiny podlahovin splněna je, že podlaha musí mít funkční hydroizolaci proti vlhkosti podloží (v případě nepodsklepených místností) a pokud se v místnosti pod podlahou kam zamýšlíte PVC instalovat nenachází jiný zdroj vlhkosti (prádelna, kuchyně, bazén) pak bych se použití PVC podlahoviny neobával. Také požadavky na kvalitu podkladu a jeho příprava je jiná u obou typů podlahovin, pro PVC je nutno podklad vždy stěrkovat.

K nevýhodám keramické dlažby patří její relativně velká tepelná jímavost. Jinými slovy je dlažba pocitově studená, pokud pod ní není podlahové topení a tato nevýhoda by mi vadila asi nejvíce spolu s řešením spár mezi dlaždicemi které se špiní a jen velmi obtížně čistí a také ne každému příjemná tvrdost povrchu. Bezpečnostní rizika tu jsou také. Do koupelny bych rozhodně nedoporučoval dlažbu s hladkým povrchem. Při pocházení mokrou bosou nohou hladký povrch klouže a může dojít k pádu s následným zraněním.

Tyto starosti s PVC mít nebudete. PVC je v koupelně příjemné, studeným svařováním spáry nevznikají a podlahovina se vyrábí s protikluzným dezénem. Ovšem každý materiál má své pro a proti. Nevýhodu PVC oproti dlažbě je, že přes vysokou odolnost proti kyselinám a zásadám některá barviva mohou způsobit trvalé barevné změny povrchu (např. modřička, silné peroxidové přípravky pro barvení vlasů, dlouhodobý kontakt s tmavou pryží). Při výběru tedy záleží především na estetice, zda dostupné vzory PVC či dlažby odpovídají Vašim představám a také to, kterým z mnoha možných požadavků na vlastnosti podlahy dáváte přednost.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Jiří Zálešák
jiri.zalesak@fatra.cz