Dotaz:

Prosim o vasi reakci na tento clanek: http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=714147

Odpověď:

Dobrý den, děkujeme Vám za Váš dotaz.
Článek, na který se odkazujete je poněkud rozporuplný. Mluví se zde o zvýšeném výskytu ftalátů v domácnostech. Ale není zřejmé, jakým způsobem bylo hodnocení prováděno, jak stará byla podlahová krytina – která byla označena za hlavního viníka zvýšené koncentace, kdo je výrobcem a v neposlední řadě jaké ftaláty byly identifikovány.
Fatra, a.s. jako jediný český výrobce podlahových krytin je pod dozorem České obchodní inspekce. Podlahoviny, které uvádíme na trh jsou testovány a schváleny pro použití ve vnitřních prostorech budov od Státního zdravotního ústavu v Praze. Naše podlahoviny také splňují požadavky např. německého stavebního úřadu, požadadavky pro skandinávský trh atd…
V článku jsou citovány účinky ftalátů na lidský organismus. Toto bylo ale výzkumem potvrzeno jen u 3 druhů ftalátů a jejich použití je již nyní omezeno evropskou legislativou.
Osobně si myslím, že záleží na každém spotřebiteli, zda si do bytu koupí levnou podlahovinu např. z Číny, nebo kvalitní testovanou podlahovinu od prověřeného výrobce.

Ing. Jitka Hudečková, technik kvality, 724 405 760