Dotaz:

Dobrý den,uvažujeme v novostavbě o položení vaší podlahy Thermofix do prostoru obytné kuchyně. Je zde počítáno s podlahovým vytápěním. Můj první dotaz se týká podkladu pod vinyl. Jakým způsobem se řeší pokládka na betonovou podlahu, kde z důvodu podlahového vytápění musí být ponechány dilatační spáry? Existuje možnost pokládky bez tzv. přechodových lišt? Nebo je v tomto případě lepší jako podklad anhydrid? Druhý dotaz se týká životnosti vinylové podlahy Termofix. Jaká je její životnost při správné péči? Děkuji za Vaši odpověď.S pozdravem J. Mejsnarová

Odpověď:

Dobrý den,
z mnoha důvodů dáváme přednost betonu před anhydritem (vyšší pevnost, odolnost proti případnému vytopení při havárii vody atd..), ale oba typy podkladů je nutné před lepením PVC penetrovat, přestěrkovat vhodnou stěrkovou hmotou a stěrku přebrousit. Jakákoli nerovnost, dokonce i velikost zrna podkladu se časem projeví ve finální podlahovině. Proto je příprava kvalitního podkladu velmi důležitá a dosáhnout ji lze jen správnou aplikací stěrkovacích hmot.
O tom, zda je možné dilatační spáry okruhů topení před stěrkováním silově uzavřít a překrýt pak celou plochu podlahy vinylovou krytinou (bez rušivých dilatačních profilů), nebo je nutné dilatační spáry dodržet a upravit je vhodnými dilatačními profily, rozhoduje odborník topenář. Přechodové lišty se používají tam, kde na sebe navazují dva podklady mezi nimiž je výškový rozdíl. Výškový rozdíl lze vyrovnat stěrkou, pak k použití přechodových lišt není důvod.
Životnost Thermofixu je při správném používání a údržbě možno odhadnout v řádech desitek let.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jzalesak@fatra.cz