Dotaz:

Dobrý den, nechali jsme si do jedné místnosti položit Vaši krytinu FatraClick. Jsme s ní velice spokojeni!! Chtěli bychom ji použít v celém rodinném domě (ca. 150m2). Máme ale technický problém. V ostatních místnostech máme podlahové vytápění a pokud bychom na něj použili FatraClick, který má jako poslední vrstvu korek, tak podlahové topení ztratí svůj účinek, protože korek je termoizolační materiál. Byli byste schopni vyrobit nám FatraClick bez korkové vrstrvy? Jak máte u tohoto druhu podlahy řešenou pokládku na podlahové vytápění? Byla by přeci škoda, kdybychom se museli obrátit na konkurenci, jen z toho důvodu, že nenabízíte řešení pro dnes již téměř standardní podlahy s topením. Děkuji za odpověď. S pozdravem Silvie Proroková

Odpověď:

Dobrý den paní Proroková,
jsem rád že jste s našim výrobkem velice spokojeni, ale přiznám se že ne zcela rozumím Vaší otázce. Pokud by projekt počítal s použitím podobného typu podlahové krytiny jako je FatraClick (z hlediska tloušťky, povrchové teploty, tepelné vodivosti) jako jsou např. laminátové podlahové dílce, pak se domnívám, že je FatraClick z hlediska vedení tepla tím lepším řešením. Pod laminátové krytiny se vždy dává tlumící podložka tl. 2 – 3 mm, která je termoizolační materiál a pokud navíc není pevně spojená s podlahovinou, vzniká vzduchová mezera mezi podložkou a krytinou, která ještě zvyšuje celkový tepelný odpor vrstev nad podlahovým topením. FatraClick má ze spodní strany vrstvu korku tl. 1 mm již z výroby, další podložka není nutná. Co se podložek týče, koeficient tepelné vodivosti korku a např. extrudovaného polyethylenu je shodně 0,05 W/m.K. Ostatní vrstvy podlahoviny FatraClick a laminátu jsou při stejné tloušťce srovnatelné a proto se na ně nezaměřuji. Z uvedeného vyplývá, že pokud zvolíte krytinu která nemá integrovanou tlumící podložku, pak přidáváte izolaci o tepelném odporu 2x až 3x větším (dle zvolené tloušťky) než je vrstva korku u krytiny FatraClick + vliv vzduchové mezery.

Dalším řešením je srovnat podklad stěrkovací hmotou a na takto připravený podklad lepit vinylové dílce Thermofix tl. 2,0 mm. Jejich tepelný odpor je zanedbatelný a k dispozici je velký výběr vzorů z kolekce RUSTIKAL, ELEGANCE a STONE. 
Vyzkoušejte náš virtuální showroom, kde můžete simulovat různé interiéry a jejich barevnosti se všemi typy podlahových krytin Fatra.

S pozdravem
Jiří Zálešák
jzalesak@fatra.cz