Krátkodobý kontakt s vodou
Krátkodobý konktakt se znečištěnou vodou (v řádu hodin) zpravidla nepředstavuje pro celoplošně nalepenou PVC podlahovinu problém. Stačí podlahu důkladně opláchnout vodou a následně vydesinfikovat. Vyvarujte se používání ostrohranného nářadí (lopaty, hrabla atp.), které může povrch podlahoviny mechanicky poškodit (poškrábat).
Lištování
Obecně platí, že lišty se musí demontovat. U plastových lišt je možná jejich opětovná montáž, u ostatních delší styk s vlhkostí může způsobit jejich poškození. Totéž se týká dilatačních a přechodových lišt, po jejich demontáži se provede vyčištění spár a desinfekce.
Podlahoviny z dílců umožňují lokální výměnu poškozených míst.
Dlouhodobé zaplavení
Představuje nevratné poškození PVC podlahoviny. Vlhkost prosáklá do podkladních konstrukcí způsobuje nabobtnáním podlahoviny, vznik spár, boulí, zvlnění, barevných změn, zápach. Ne všechny vady musí být zřejmé ihned a projevují se i v řádu týdnů. Na základě zkušeností se jeví výměna celé, dlouhodobě zaplavené podlahoviny nezbytnou.
Po stržení podlahoviny je nutno podklad vysušit. Suchý podklad je nezbytnou podmínkou pro pokládku nové podlahoviny. Pro orientační měření vlhkosti postačí příložný vlhkoměr. Pro přesné zjištění vlhkosti je potřeba použít karbidovou metodu (CM přístroj). Tato měření běžně provádějí podlahářské firmy.
Předchozí zkušenosti ukazují, že pokládka PVC krytiny po zaplavení je zpravidla možná nejdříve po cca 3 měsících intenzivního vysoušení podkladu.
V případě jakýchkoliv dotazů ohledně problematiky zatopených podlah či pokládky nové podlahové krytiny, se neváhejte obrátit na odborníky ze Studia izolací a podlahovin prostřednictvím naší internetové Poradny nebo telefonicky na čísle 577 503 323.